Najznámejšia virtuálna mena sa opäť dostáva do pozornosti investorov a jej cena rastie. Počas októbra sa zvýšila o približne tridsať percent a počas stredajšieho rána sa dostala na 13 852 amerických dolárov za jeden bitcoin.
Výkyvy sú typické
Výkyvy hodnoty sú pre bitcoin typické. Historické maximum táto mena dosiahla 17. decembra 2017, keď jeden bitcoin stál 20 089 amerických dolárov. Následne však prišiel veľký prepad a v decembri 2018 sa cena znížila len na niečo viac ako 3 100 dolárov.
Kolísanie virtuálnych mien analytici vo všeobecnosti vysvetľujú tým, že nie sú naviazané na žiadne fyzické aktívum a ich hodnota je odvodená iba od dôvery na trhu. Vo chvíli, keď investori získajú pocit, že napríklad bitcoin je nadhodnotený, začína sa obdobie oslabovania.
Nádej na stabilnejší rast
Zástancovia virtuálnych mien ale upozorňujú na to, že tentoraz môže mať zvýšenie ceny bitcoinu pevnejšie základy. Tieto nástroje totiž začínajú využívať veľké globálne spoločnosti a celý koncept týchto mien sa tak stáva relevantnejším. Príkladom je veľká americká banka J. P. Morgan, ktorá vlastnú kryptomenu JPM Coin postavenú na technológii blockchain predstavila minulý rok.
K aktuálnemu rastu asi najviac dopomohlo rozhodnutie spoločnosti PayPal, ktorá svojim klientom v USA umožňuje kupovať, držať a predávať virtuálne meny priamo z ich PayPal účtu. Štart služby spoločnosť oznámila 21. októbra. Využívanie virtuálnych mien by sa tak mohlo výrazne rozšíriť. Samotná spoločnosť PayPal upozorňuje, že táto služba umožní platiť virtuálnymi menami začiatkom roka 2021 celkovo u 26 miliónov predajcov.
Digitálna peňaženka služby PayPal bude podporovať kryptomeny Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash a Litecoin. Služba je prístupná pre majiteľov účtov v USA. Budú môcť v podstate okamžite premeniť virtuálnu menu na tradičnú bez administratívnych poplatkov. Transakcie budú podliehať aktuálnym výmenným kurzom spoločnosti PayPal.
„Oznámenie firmy PayPal prispeje k tomu, že milióny ľudí sa naučia viac o prínosoch bitcoinu a digitálnych aktív pre ich život, bohatstvo a slobodu,“ poznamenal pre portál Bloomberg Guy Hirsch, výkonný riaditeľ platformy eToro pre USA.
Záujem majú aj centrálne banky
Využívanie virtuálnych mien by sa skutočne mohlo zvyšovať. Samotná spoločnosť PayPal informovala, že centrálne banky v rôznych kútoch sveta sa zaoberajú možnosťami, ako by pod ich taktovkou mohli kryptomeny fungovať.
Výnimkou nie je ani Európska centrálna banka (ECB), ktorá začiatkom októbra zverejnila štúdiu o digitálnej verzii euromeny. Venuje sa v nej rôznym scenárom vydávania digitálneho eura, ktoré má byť doplnkom existujúcej „fyzickej“ spoločnej európskej meny.
„Európania sa čoraz viac zaujímajú o digitálne spôsoby platenia, sporenia a investovania. Našou úlohou je zabezpečiť dôveru v peniaze. To znamená, že je pre nás dôležité to, aby bolo euro pripravené na digitálnu epochu. Mali by sme byť pripravení vydávať digitálne euro,“ poznamenala šéfka ECB Christine Lagardeová.