V Českej republike banky klientom umožnia, aby využili prístupové údaje do internet bankingu ako zabezpečený podpis. Tieto údaje tak budú môcť použiť na to, aby podpisovali zmluvy, prípadne podávali daňové priznanie. Umožňuje to banková identita, takzvaný Projekt Sonia, ktorý rozbehla Česká banková asociácia (ČBA).

Česi budú mať univerzálnu bankovú identitu

ČBA upozorňuje, že česká banková identita je digitálne overenie totožnosti človeka pomocou bezpečnostných metód, ktoré umožňuje elektronické bankovníctvo. Táto banková identita môže klientom bánk sprístupniť elektronické služby súkromných firiem a aj štátu.

Banková identita tak bude podľa ČBA univerzálnym kľúčom k službám firiem a štátnych úradov. Pre klientov bánk je táto služba bezplatná, bankám by mali platiť subjekty, ktoré ľuďom budú svoje služby pomocou bankovej identity sprístupňovať. Banka totiž v prospech konkrétnej firmy či úradu overí identitu konkrétneho človeka a za to si bude môcť účtovať poplatok.

Ak oči zaostrujú len na predmety, ktoré máme blízko od tela, sú unavené.
Neprehliadnite

Ak udrie druhá vlna pandémie na banky tvrdo, hypotéky sa môžu začať rýchlejšie zdražovať

Systém, ktorý vzniká v Českej republike, si bude na každé overenie identity pýtať povolenie od klienta a ten ho nemusí udeliť. ČBA upozorňuje aj na to, že banky nebudú zdieľať citlivé informácie s inými subjektami.

Tento systém môže českým štátnym úradom pomôcť k tomu, aby ich elektronické služby občania masovo využívali. ČBA hovorí o tom, že s príchodom digitálnej identity získa prístup k elektronickým službám štátu celkovo 5,5 milióna občanov.

Trojica českých bánk – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka – pripravuje podľa portálu Ihned.cz spoločnú akciovú spoločnosť Bankovní identita, ktorá má byť uzlom medzi bankami a súkromnými firmami, ktoré by mohli bankové údaje používať na identifikáciu svojich klientov

Na Slovensku zatiaľ nie

Slovenský trh si musí na niečo podobné ešte počkať, prihlasovacie údaje do internet bankingu sa v našich podmienkach ako podpis používať nebudú. „Na Slovensku môžu klienti na komunikáciu s verejnou správou využiť občiansky preukaz s čipom. Podobné riešenie ako plánuje zaviesť Česká republika na Slovensku zatiaľ nie je, čo však nevylučuje, že takéto riešenie v budúcnosti môže prísť,“ hovorí Peter Majer, hovorca Národnej banky Slovenska (NBS).

Slováci sa zatiaľ do elektronických služieb štátu prihlasujú pomocou elektronického občianskeho preukazu. Na jeho pripojenie potrebujú špeciálnu čítačku.

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič a štátny tajomník ministerstva financií SR Marcel Klimek počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR v Bratislave 14. augusta 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika sa výrazne prepadla, mohlo byť aj horšie

Tento systém by sa mohol modernizovať a na riešenie, ktoré pripravuje Česká republika, zatiaľ nie je priestor. „Vzhľadom na to, že na Slovensku štát plánuje zaviesť nový spôsob autentifikácie pomocou mobilných zariadení na využívanie elektronických služieb verejného sektora a pravdepodobne umožní trhu podieľať sa na sprístupnení už raz vytvorených identít občanov v systémoch, ktoré sú dôveryhodné, v tejto chvíli nepredpokladáme záujem bankového sektora o komerčný projekt na tvorbu bankovej identity,“ uviedla Diana Priechodská Brodnianska, hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie (SBA).

Na Slovensku zatiaľ o tento druh služby nie je záujem. „Sonia vznikla ako iniciatíva ČBA, pričom vnímame tento trend aj zo severských krajín, napríklad BankID zo Švédska. Zavedenie podobného riešenia by si vyžadovalo spoločnú iniciatívu viacerých bánk na jednej strane a dopyt po daných službách na druhej strane,“ povedala Zuzana Žiaranová, hovorkyňa Tatra banky.

Banky sa snažia zjednodušovať prihlasovanie do svojich služieb, no z vlastného prostredia nevystupujú. „Naše overenie identity pomocou biometrie a overenia s registrom MV SR momentálne plánujeme použiť len na produkty, ktoré poskytujeme klientom,“ doplnila Z. Žiaranová.