V treťom štvrťroku pokračovala spoločnosť Berkshire Hathaway v predaji akcií Apple, čo spôsobilo, že hodnota jej podielu je už len zlomkom tej zo začiatku roka. Konglomerát Warrena Buffetta znížil svoje podiely vo výrobcovi iPhonov približne o 25 percent po tom, ako ich v druhom štvrťroku zredukoval takmer o polovicu.
Na májovom výročnom stretnutí Berkshire finančník naznačil, že predaj v prvom štvrťroku bol motivovaný aj daňovými dôvodmi. Zároveň zdôraznil, že Apple zostane najväčšou investíciou konglomerátu so sídlom v Omahe v štáte Nebraska. Napriek tomu hodnota podielov Berkshire klesla zo 174,3 miliardy dolárov na konci minulého roka na 69,9 miliardy dolárov, čo predstavuje pokles o takmer 60 percent. Od výročného stretnutia však W. Buffett svoje názory na Apple verejne nevyjadril. Je zrejmé, že ostrieľaný investor si myslí, že na súčasnom akciovom trhu sú ceny príliš vysoké a atraktívnych nákupných príležitostí je málo.
Apple čelí viacerým výzvam vrátane stagnujúceho rastu predaja svojho vlajkového iPhonu. Minulý týždeň spoločnosť investorom oznámila, že v koncoročnom období očakáva nízky rast predaja, čo je pre kľúčovú sviatočnú sezónu sklamaním.
Na trhoch ako Čína sa spoločnosti Apple nedarí, pričom miestni konkurenti získavajú na sile. Regulačné orgány v USA aj v Európe navyše zvyšujú tlak pre obavy z porušovania antitrustových pravidiel. Apple tiež zaostáva za konkurenciou v oblasti umelej inteligencie.
Podľa Jima Shanahana, analytika spoločnosti Edward Jones, je predaj akcií Apple čiastočne ovplyvnený smrťou Buffettovho dlhoročného obchodného partnera Charlieho Mungera, ktorý zomrel v roku 2023. „Je možné, že Munger bol so spoločnosťou Apple vždy spokojnejší než Buffett,“ dodal J. Shanahan.
Ďalší analytici pripisujú predaj akcií jednoduchému vyvažovaniu portfólia. W. Buffett ho preklápa do hotovosti ako nikdy predtým. Cathy Seifertová, analytička spoločnosti CFRA, uviedla, že podiel Apple v portfóliu Berkshire „začínal predstavovať nadmerné percento“. Zníženie expozície podľa nej malo logiku. Veľkosť Buffettovho hotovostného vankúša v súčasnosti prekonalo veľkosť jeho akciového portfólia. Miliardár zarába na najbezpečnejšej investícii - takmer päťpercentnej úročenej hotovosti. 325 miliárd dolárov má „zaparkovaných“ v štátnych pokladničných poukážkach.