Zrušenie rozdielu v odmeňovaní by podľa poradenskej firmy McKinsey Global Institute mohlo do roku 2025 zvýšiť ročný hrubý domáci produkt krajiny o 150 miliárd libier.
Nový zákon sa týka firiem s najmenej 250 zamestnancami. Tieto firmy zamestnávajú viac ako 15 miliónov ľudí, teda takmer polovicu britskej pracovnej sily, uviedla vláda. Zamestnávatelia musia tiež zverejniť rozdiely v odmenách a zverejniť podiel mužov a žien v každej mzdovej triede, napísala agentúra Reuters.
„Máme viac pracujúcich žien, viac podnikov riadených ženami ako kedykoľvek predtým a najvyšší podiel žien v správnych radách našich najväčších spoločností,“ uviedla vo vyhlásení ministerka pre ženy a rovnoprávnosť Justine Greeningová. „To nám pomohlo zúžiť rozdiel v odmeňovaní žien a mužov na rekordných 18,1 percenta, ale chceme ho úplne odstrániť.“
Nový zákon je podľa britskej vlády súčasťou dlhodobého plánu na podporu pracujúcich žien. Vláda plánuje takisto investovať päť miliónov libier na pomoc rodičom pri návrate do práce, poskytnúť 30 hodín starostlivosti o deti zadarmo a zaviesť zdieľanú rodičovskú dovolenku.
Povinne zverejňovať rozdiely v odmeňovaní žien a mužov musia firmy v Austrálii, kde bol rovnaký zákon schválený v roku 2012. Podobný zákon má začať platiť aj v Nemecku pre firmy s viac ako 500 zamestnancami.