Zatvorené prevádzky i obchodné priestory, zamestnanci si namiesto práce čerpajú voľno alebo ošetrovné a podnikatelia riešia to, ako prežiť najbližšie týždne s väčším výpadkom tržieb a odlivom zákazníkov.
Keď im na konci mesiaca príde bankový výpis, na účtoch sa objaví citeľne nižšia suma. Lenže splátky rôznych úverov, dane či odvody zvyčajne nepočkajú. Treba ich jednoducho platiť.
Viac ako stovka drobných predajcov na trhovisku Miletičova v Bratislave od včera prichádza o tržby zo svojich prevádzok, ktoré je zatvorené kvôli hrozbe koronavírusu, a to na neurčito.
Takýto krízový scenár, spôsobený vážnou situáciou, podľa finančných odborníkov môže spustiť takzvaný domino efekt a lavínovo sa ocitajú vo finančných problémoch aj ďalší najmenší podnikatelia po celom Slovensku.
Drobní predajcovia v ťažkostiach
O zatvorení najznámejšieho trhoviska rozhodol starosta bratislavského Ružinova Martin Chren trhovisko, keď jednu z predavačiek ešte v pondelok večer hospitalizovali so zvýšenou teplotou. Prednedávnom sa vrátila z Ázie, v utorok večer na ubytovni skolabovala. Odviezli ju do nemocnice a hospitalizovaný je aj jej manžel.
„Dozvedeli sme sa to od ľudí, ktorí bývajú v rovnakej ubytovni,“ avizovala pre TREND Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia Mestskej časti Bratislava – Ružinov. Vzhľadom na aktuálnu situáciu nechceli ohroziť zdravie ľudí, ktorí na trhovisko prichádzajú, a preto sa rozhodli ho preventívne do odvolania zavrieť a kompletne vydezinfikovať (podobne ako v mestskej hromadnej doprave).
„Trhovisko Miletičova bude zatvorené minimálne dovtedy, kým bude testovanie na koronavírus negatívne. Zohľadňovať budeme aj rozhodnutia krízového štábu,“ dodala T. Tóthová. Pre mnohých z nich je príjem z predaja na stánkoch jediným živobytím.
Rozsah ich finančných problémov bude daný dĺžkou trvania uzávery. Ak by aj trhovisko otvorili, ľudia v tomto období menej nakupujú, a tak k výpadkom príjmov bude dochádzať naďalej, spresnila pre TREND Miriam Bellušová, generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu.
Zatvoria sa aj ďalšie prevádzky
Pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a mikropodniky, ktoré sú priamo zasiahnuté obmedzeniami, by bolo podľa M. Bellušovej vhodné poskytnúť napríklad nový typ dávky, kompenzačný príspevok aspoň vo výške životného minima.
„Ako SZČO nemajú nárok na dávku v nezamestnanosti, a aj keby rovno ukončili podnikanie, spadnú do sociálnej siete. Bolo by nerozumné nútiť ich rušiť živnosti a ohroziť tak ich živobytie aj po skončení epidémie koronavírusu," dodala.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?