Alphabet predstavil tento týždeň svoju verziu nástroja umelej inteligencie - četovacieho bota Bard. Vzápätí na to aj generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella oznámil integráciu vlastného nástroja umelej inteligencie na báze ChatGPT do vyhľadávača Bing a webového prehliadača Microsoft Edge.
Záujemcovia o využívanie služby sa môžu zapísať na „waitlist“, a potom k službe dostanú prístup. Analytici sa už začali predbiehať v odhadoch, ako táto integrácia umelej inteligencie do vyhľadávača môže pomôcť Microsoftu a aký veľký kus si odtrhne z trhového podielu Alphabetu.
Miliardy dolárov ležia na chodníku
Jedna z analýz hovorí, že každé percento, ktoré by získal Microsoft na úkor Google vo vyhľadávaní, má hodnotu dvoch miliárd dolárov. Z tohto pohľadu prináša ChatGPT potenciálny masívny útok na vyhľadávač Google od Alphabetu. Ten má 93-percentný podiel vo vyhľadávaní a akýkoľvek, aj menší podiel, ktorý si utrhne Microsoft, má pre spoločnosť veľký význam.
„Samozrejme, existuje obava, že Alphabet stratí svoj náskok vo vyhľadávaní už len preto, že je taký dominantný. Vo vyhľadávaní sa točí veľa peňazí, ale Alphabet má stále nástroje na to, aby dominoval," tvrdí Bill Stone, investičný riaditeľ Glenview Trust. „Vlastníme akcie Microsoftu aj Alphabetu a myslíme si, že obe spoločnosti majú schopnosť byť lídrami v tejto oblasti".
Preteky v umelej inteligencii sa začali s veľkým rachotom, avšak na reálne masové využitie tohto nástroja vo vyhľadávaní je ešte priskoro. Ak by mala byť „inteligentná“ technológia uvedená vo veľkom, bola by pre Microsoft aj Alphabet extrémne nákladná. Nie je náhoda, že obe firmy tieto nástroje otvorili pre používateľov len v beta verzii. Keby to sprístupnili všetkým, tak by im to významne skresalo marže.
Preteky v zbrojení vo využití umelej inteligencie zvýšili majetok výrobcu čipov o miliardy
Náklady na dopyt vo vyhľadávaní za pomoci využitia umelej inteligencie sú momentálne násobne drahšie ako pri klasickom vyhľadávaní. Na každý jeden dopyt je potrebná vysoká výpočtová kapacita. Ak sa vízie integrovania umelej inteligencie do bežných softvérov pretaví do širokej praxe, pomôže to najmä biznisu výrobcov čipov, ktorí budú musieť zabezpečiť kvantá spracovaných dát a zvýšenie výpočtovej kapacity.
Špekulácie okolo umelej inteligencie sa doteraz obmedzovali najmä na spoločnosť Nvidia, ktorá dominuje na trhu s čipmi používanými na komplexné výpočty potrebné pre programy umelej inteligencie. A tiež menej známym výrobcom softvéru s umelou inteligenciou. Napríklad akcie spoločnosti C3.ai sa tento rok viac ako zdvojnásobili.
Úvodné fiasko
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?