Prima banka sa pustila do ostrého konkurenčného boja s UniCredit Bank a ponúka podobne nízku úrokovú sadzbu. Pri fixácii na neobvyklých štyridsať mesiacov ponúka úrokovú sadzbu vo výške 0,4 percenta. Táto ponuka strháva na seba pozornosť najmä tým, že banka na získanie tejto sadzby nevyžaduje od klienta využívanie ďalších služieb, napríklad bežného účtu či poistenia schopnosti splácať úver.
Tlak od konkurentov
Prima banka úver na bývanie s týmito parametrami poskytuje od 8. októbra a môže to byť reakcia najmä na spoločnosť UniCredit Bank, ktorá v septembri znížila úrokovú sadzbu pri trojročnej fixácii na 0,39 percenta. Je to historicky najnižšia sadzba na trhu. Ponuka platí pre úvery do výšky 80 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Podmienkou získania tejto sadzby je ale to, že klient v banke uzavrie aj poistenie schopnosti splácať úver a banka zároveň žiada, aby si klient posielal na účet v banke aspoň 1,5-násobok splátky úveru.
Šesť krokov k získaniu úveru na vlastnú nehnuteľnosť
Súboj zatiaľ dvoch bánk môže byť začiatkom ostrejšieho konkurenčného boja finančných inštitúcií o klienta. „Je to dôkaz o tom, že banky majú enormný záujem naďalej poskytovať pomerne značné objemy úverov a to aj vzhľadom na to, že úrokové sadzby sú nízke a tým pádom banky musia poskytovať väčšie objemy, aby si udržali primeranú ziskovosť. Krok Prima banky považujem za reakciu na inú banku, ktorá išla so svojimi sadzbami na úroveň 0,39 percenta. Je to reakcia na konkurenčnú ponuku a nemyslím si, že ponuka Prima banky bude v rámci konkurenčného boja poslednou,“ hovorí Maroš Ovčarik z portálu FinančnýKompas.sk.
Neštandardná fixácia pre klientov znamená, že pre nich bude ťažšie jednotlivé úverové ponuky porovnávať. Za rozhodnutím prísť s neštandardnou úrokovou sadzbou však môže opäť byť konkurenčný boj.
Prima banka: Požičali sme si lacno
Samotná banka nechce komentovať stratégiu, ktorá ju k tejto úverovej ponuke viedla. Upozorňuje ale na to, že v minulom roku získala peniaze výhodne prostredníctvom predaja cenných papierov. „Za úspešnou ponukou stojí okrem iného aj dlhodobé zameranie na maximálnu jednoduchosť, transparentnosť, vnútornú efektivitu a kvalitu úverového portfólia, ako aj veľmi úspešná emisia prvých slovenských dlhopisov so záporným úrokom z minulého roka,“ hovorí Zuzana Valovičová z komunikačného oddelenia Prima banky.
Prima banka v septembri minulého roku predala dlhopisy v objeme päťsto miliónov eur so súhrnným výnosom vo výške mínus 0,096 percenta. Znamená to, že banka v roku 2026 vráti klientom menej, ako si od nich požičala. Vo všeobecnosti zjednodušene platí, že pri záporných výnosoch veritelia dlžníkovi platia za to, že mu požičajú peniaze.
Chcú strhnúť pozornosť?
Podľa analytikov chce Prima banka v časoch ostrého konkurenčného boja strhnúť na seba pozornosť. „Banky, hlavne menšie, to veľmi radi robia tak, že vystrelia s nejakou jednou fixáciou, najlepšie takou zvláštnou, kde je menšia konkurencia a v ušiach potenciálnych klientov zarezonujú. Keď je klient na pobočke, tú ponuku buď dostane, alebo mu úver nakonfigurujú pracovníci banky na mieru nejako inak, buď s nižšou, prípadne vyššou fixáciou,“ hovorí Martin Švidroň z portálu FinančnáHitparáda.sk.
Rozhodnutie Prima banky je neobvyklé v tom, že si nekladie dodatočné podmienky, čo nebýva obvyklé. „Úroková sadzba úveru sa v súčasnosti tvorí ako skladačka. Banka ponúkne úrokovú sadzbu a klient môže získavať sadzby podľa toho, čo si ešte pribalí. Môže ísť napríklad o bežný účet, poistenie schopnosti splácať úver, prípadne poistenie nehnuteľnosti a podobne. Týmto spôsobom sa úroková sadzba ďalej znižuje,“ hovorí M. Ovčarik.
Podľa analytikov Prima banka zvolila iný prístup, no smeruje k rovnakému cieľu. „Je pravda, že banky občas ponúknu veľmi výhodnú sadzbu aj bez týchto podmienok, no napriek tomu, keď sa prostredníctvom hypotéky stane klientom banky, tá sa mu bude snažiť predávať ďalšie produkty, to platí pre Prima banku a aj ostatné banky,“ hovorí M. Ovčarik.
Poskytnutie takéhoto úveru podľa jeho slov poskytne banke v očiach klienta konkurenčnú výhodu. „Banka bude mať na takéhoto človeka kontakt a sám klient zistí, že v banke, kde má úver, je pre neho jednoduchšie mať tam napríklad bežný účet. Podľa môjho názoru banka teda aj kvôli atraktívnosti ponuky nestanovuje ďalšie podmienky, ale bude sa snažiť o to, aby klienti využili aj ďalšie produkty,“ dopĺňa M. Ovčarik.
S tým súhlasí aj M. Švidroň. „Banky dlhodobo hovoria, že hypotéky im negenerujú taký zisk ako v minulosti, no z tohto úveru sa stáva vstupná brána do banky a tie potom skutočne ponúkajú ďalšie produkty,“ poznamenáva.
Na ťahu sú veľkí hráči
Dve nízke ponuky na trhu môžu vyprovokovať aj ďalšie banky. Veľmi dôležité pre vývoj na trhu bude to, ako zareagujú najväčší hráči na bankovom trhu. „K podobnému kroku zrejme pristúpia aj ďalšie spoločnosti. Uvidíme, ako zareagujú väčšie banky, myslím si, že nejakou sadzbou budú minimálne dorovnávať, no nevylučujem, že nejaká z väčších bánk bude sadzbu chcieť v nejakej podobe podliezť. Vždy to trochu dlhšie trvá, aj v minulosti to bolo tak, že menšie banky boli vyzývateľom, ale určite budú chcieť aj väčší hráči reagovať,“ dopĺňa M. Švidroň.
Ku koncu augusta tohto roka bankový sektor poskytol úvery na bývanie v objeme tesne nad hranicou 32 miliárd eur. Podiel Prima banky na tejto sume je 8,85 percenta, v prípade UniCredit Bank je to 5,28 percenta. Viac ako 26 percent z tejto hodnoty poskytla najväčšia Slovenská sporiteľňa, za ňou nasleduje VÚB banka s podielom viac ako 22 percent. Trhovou trojkou je Tatra banka s podielom takmer štrnásť percent, nasleduje ČSOB banka s podielom viac ako 12 percent. Štyri najväčšie banky tak poskytujú zhruba tri štvrtiny úverov na trhu.
Túto pozíciu si budú chcieť chrániť, preto nie je vylúčené, že so sadzbami úverov pôjdu dole. „Pokiaľ by sa stalo to, že niektorým veľkým bankám by klesali podiely z novozískaných hypoték, budú musieť reagovať aj na nízke sadzby. Tie sú totiž základným stimulom pre ľudí, vnímajú ich veľmi citlivo. Ak by strácali podiely, budú musieť ísť nižšie, preto nevylučujem, že sa budú pridávať ďalšie banky,“ hovorí M. Ovčarik.
Nepredpokladá ale, že zníženie sadzieb bude bez ďalších podmienok. „Trend bude skôr taký, že aj keby sa sadzbou približovali dvom najnižším konkurenčným ponukám, väčšinou budú získanie sadzby podmieňovať využívaním ďalších služieb. Podmienkou teda bude mať bežný účet a k tomu ďalšie produkty,“ hovorí.
Celý trh pôjde nižšie
Takýto boj bude tlačiť nadol úrokové sadzby a tie sa pokojne môžu dostať aj pod hranicu jedného percenta. „Myslím si, že priemerná sadzba na trhu sa dostane pod jedno percento... Stále môžeme predpokladať, že nízke úrokové sadzby na trhu budú pomerne dlhú dobu, preto je len otázkou času, že kedy sa priemerná úroková sadzba dostane pod jedno percento,“ dopĺňa M. Ovčarik. V auguste bola priemerná úroková sadzba z nových hypotekárnych úverov na úrovni 1,06 percenta.
Prima banku vlastní finančná skupina Penta, rovnako ako vydavateľa TRENDU, firmu News and Media Holding.