Akcie sa hýbu hore a dolu. Pripisovať príliš veľký význam jednotlivým pohybom nemá zmysel. Platí tu však jedna výnimka, ktorá sa nazýva pravidlo piatich dní. Tá hovorí, že pokiaľ prvých päť obchodných dní v roku neskončia akcie v pluse, s pravdepodobnosťou takmer 90 percent neskončia v pluse ani na konci celého roka.  

Utorňajšie obchodovanie na amerických burzách, prvé v novom roku, nezačalo dobre. Celý trh stiahli na dol akcie najhodnotnejšej spoločnosti na svete, Apple. Tie klesajú o viac ako tri percentá po tom, čo banka Barclays znížila rating spoločnosti aj cieľovú úroveň jej akcií.

V princípe nejde o nič prekvapujúce. Apple už štyri kvartály po sebe zaznamenáva klesajúce tržby. Barclays očakáva, že sklamanie z iPhone 15 sa prenesie aj do novej rady iPhone 16. Firmu nezachránia ani predaje služieb, ktoré neporastú o viac ako desatinu. V roku 2024 tak Apple zasiahne ďalší pokles tržieb.

Samo o sebe by to nebola tragédia, keby akcie technologického giganta minulý rok nevzrástli o 48 percent – dva krát viac ako celý index S&P 500. Týmto rastom sa v polovici decembra dostali na nové historické maximá a prekonali aj bublinovú úroveň z roku 2022.

Prudký rast technologických akcií z konca minulého roka zaskočil všetkých. Ukázalo, že akcie nereflektujú na reálne ekonomické prostredie, ale na naratívy. A tie boli extrémne príťažlivé.

Prvým bola viera, už v roku 2024 aplikácia umelej inteligencie do praxe začne výrazne zvyšovať produktivitu práce a technologickým spoločnostiam prinesie tučné zisky. Druhým naratívom bola viera, že pokles úrokových sadzieb bude pre akcie pozitívny.

Bez veľkého zamyslenia sa nad tým, či sú tieto naratívy realistické, obchodníci akcie s koncom roka prudko vykupovali. Problém však nastal na konci roka. Ukázalo sa totiž, že úrovne, na ktoré sa akcie dostali, sú extrémne vysoké. Inak povedané, akcie sú extrémne drahé.

Pohľad na metriku CAPE, ktorá počíta cyklicky upravený pomer hodnoty akcií k ziskom, naznačuje prebujnenosť ich valuácie. CAPE technologického indexu Nasdaq totižto dosahuje tretiu najvyššiu hodnotu v histórii. Vyššie bol iba na vrchole prvej technologickej bubliny v roku 1999 a potom druhej technologickej bubliny na konci roka 2021.

Súčasná úroveň akcií je tak vysoká, že aj analytici na Wall Street v priemere očakávajú, že na konci tohto roka skončia americké akcie tam, kde začali. A to aj napriek veľkému očakávanému nárastu ziskov o viac ako desať percent.

Ak všetko pôjde dobre – príde k mäkkému pristátiu, úroky prudko poklesnú, rozprúdia sa úvery a všetky subjekty vydržia vysoké náklady úrokových sadzieb – akcie majú potenciál rásť aj v novom roku. Ak však niečo zaškrípe, ich vývoj môže nabrať opačnú trajektóriu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa