Mnohí ekonómovia, ktorí sa pozerajú na oneskorené ekonomické dáta, stále vidia viac-menej silnú ekonomiku. V reálnom čase však mnohé spoločnosti čelia poklesu záujmu o ich produkty. Najmä tie, ktoré predávajú drahé tovary, ktorých nákupy sa dajú odložiť. Ako napríklad Tesla, ktorá je nútená pokračovať s veľkým zľavovaním.

V problémoch nie je sama. Dopyt po počítačoch Apple sa v prvom kvartáli medziročne prepadol o vyše 40 percent. Ide o najväčší pokles záujmu o jeho produkty od roku 2000, kedy praskla technologická bublina. Spoločnosť ale nie je odkázaná len na predaj hardvéru.

Počas posledného kvartálu minulého roka dosiahol americký gigant tržby 117 miliárd dolárov. Jeho CEO Tim Cook povedal: „V divízii služieb sme dosiahli rekordné tržby vo výške 20,8 miliardy dolárov a napriek zložitému makroekonomickému prostrediu a značným obmedzeniam dodávok sme zvýšili celkové príjmy spoločnosti.“

Divízia služieb tvorí takmer pätinu tržieb Applu a bude iba rásť. Dve miliardy ľudí na svete používajú jeho zariadenia, čím si spoločnosť vytvorila ekosystém, ktorému môže ponúkať čoraz viac služieb. Tie získavajú stále väčší finančný charakter.

Inovácie prichádzajú

Počas posledných troch týždňov Apple spustil dve nové služby, ktoré ukázali jeho budúce smerovanie. Prvou je Apple Pay Later, pomocou ktorého poskytuje zákazníkovi produkt na splátky. Druhou je možnosť uložiť si voľné zdroje za výrazne vyšší úrok ako v amerických bankách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa