Piati odborníci hovoria o tom, či výkyvy finančného trhu z minulého týždňa ovplyvnili ich alokáciu akcií a ekonomický výhľad. Názory sú rôznorodé vzhľadom k finančným inštrumentom aj stratégií investovania.

Richard Tóth, hlavný ekonóm Privatbanka

Aktuálna turbulencia pripomenula všetkým účastníkom na finančnom trhu, že situácia je krehká. Už to, samo osebe, pravdepodobne zvýši volatilitu na trhu. Navyše, v najbližších mesiacoch očakávame znižovanie úrokových sadzieb hlavne v USA, čo bude ďalším zdrojom volatility kvôli nesúladu medzi očakávaniami časti trhu a uskutočnenými menovými opatreniami. No a okrem toho aj samotné akcie sú pomerne drahé a je tu aj niekoľko ďalších rizík a neistôt. Vo všeobecnosti však vyššia volatilita ponúka zaujímavé obchodné príležitosti. Pokiaľ ide o ekonomiku, nateraz neočakávame prudké spomalenie a už vôbec nie recesiu. Ekonomická aktivita v USA, ale aj v Európe je pomerne odolná voči poklesu a zároveň obe centrálne banky majú dobrú štartovaciu pozíciu na prípadný zásah v podobe vysokých úrokových sadzieb.

Jaroslav Havel, riadiaci partner a hlavný investor One family office

Turbulentný vývoj vnímame ako výsledok zmeny trhového naratívu. V posledných mesiacoch bol veľmi populárny tzv. carry trade – zjednodušene úver v japonských jenoch s veľmi nízkym úrokom a investovanie prostriedkov do inštrumentov nesúcich vyšší výnos, či už štátne dlhopisy alebo akcie. Tento naratív sa po tom, čo začala japonská centrálna banka úroky zdvíhať, a naopak americká ekonomika výraznejšie spomaľuje, zmenil. Na pozadí slabnúcej americkej ekonomiky a volebného roka čakáme, že akciové trhy budú skôr volatilné. S ohľadom na makro vývoj a aktuálnu valuáciu máme s ohľadom na strategickú alokáciu akcie výrazne podvážené.

Portfólio sa dlhodobo snažíme nemať závislé len na akciových trhoch, ale diverzifikujeme aj do iných nástrojov. Zo strategickej alokácie portfólia môžeme spomenúť hedžové fondy alebo private equity. Máme vlastný fond hedžových fondov s nulovou koreláciou s akciovými trhmi.

Jan Tománek, vedúci oddelenia Investičného výskumu, Fio banka

Pondelkový prepad japonských akcií o 12,4 percenta bol síce najväčší od roku 1987, na druhú stranu sa japonský index Nikkei 225 vrátil „len“ na úrovne z jesene a americký index S&P 500 na úrovne z jari. Jeho prudkosť tak mohla byť nepríjemná pre krátkodobých hráčov, ale dlhodobých investorov by nemala rozrušovať.

Zatiaľ čo v krátkom období vývoj trhov závisí od sentimentu, v dlhom období hrá oveľa väčšiu úlohu fundament, teda vývoj ziskovosti spoločností. Môj pohľad na alokáciu portfólia tak zostáva rovnaký, a to mladým investorom odporúčam v portfóliu preferovať akcie, aby mohli participovať na hospodárskom raste, ignorovať trhové výkyvy, pretože do dôchodku ich čaká ešte niekoľko kríz či prepadov, ktoré eventuálne svetová ekonomika prekoná.

S blížiacim dôchodkom potom dáva zmysel navyšovať podiel dividendových akcií a kvalitných dlhopisov, a aj tak pozornosť venovať skôr výhľadu dividend a kupónov než vývoju na trhu. Najdôležitejšou vlastnosťou investora je totiž trpezlivosť, keď predĺženie investičného horizontu (aj len z jedného roka na päť) historicky výrazne znižovalo šancu na utrpenie straty.

Stanislav Pánis, analytik, J&T Banka

Občasné turbulencie so zvýšenou volatilitou sú vlastnosťou akciových trhov, nie ich chybou. Sú vstupenkou, ktorú je potrebné zaplatiť za nadštandardné dlhodobé výnosy prekonávajúce infláciu. Volatilitu by sme mali vnímať ako priateľa, ktorý je vynikajúcim tvorcom príležitostí. Pamätajme, že burzy mnohokrát, či lepšie povedané väčšinou, prestreľujú reálny ekonomický vývoj, kde stále predpokladáme určitú formu jemného zosadnutia americkej ekonomiky či vývoj firemných ziskov, kde predpokladáme ďalší rast.

Buď prevláda chamtivosť alebo strach. Málokedy niečo medzi tým. Žiadať racionalitu na nich a očakávať teóriu efektívnych trhov v praxi, keď ich tvoria ľahko ovplyvniteľné ľudské bytosti plné emócii nie je veľmi reálne. Iracionálny bol aj prestrelený optimizmus ohľadne rýchlej monetizácie veľkých výdajov Big Tech firiem do umelej inteligencie, ktorý ich tlačil na rekordné úrovne s mimoriadne bohatými valuáciami. Ostatná korekcia, ktorá sa spustila už od polovice júla sa nám javí ako zdravá a plne opodstatnená.

Nie sme zaskočení ani spätným chodom jenových carry obchodov pri očakávanej divergencii menových politík Fedu a Bank of Japan. Ergo, obnova volatility sa môže zopakovať. Zo štatistického hľadiska príde v priemere raz ročne jedna korekcia o 10+ percent na indexe S&P 500, pričom jej maximálna magnitúda dosahuje v priemere 14 percent. Tento rok sme ju ešte stále nemali, práve naopak, Wall Street mala jeden z najlepších prvých polrokov v histórii.

Tomáš Vranka, analytik, XTB

Akciové trhy sú volatilné. Veľká časť investorov si posledný zhruba a rok a pol zvykla, že akcie sú pokojné, avšak ak sa pozrieme do histórie, tak neštandardným obdobím bolo práve toto posledné obdobie. S&P 500 od svojho vrcholu po lokálne dno oslabilo o zhruba 11 percent a takáto korekcia je bežnou súčasťou trhu vo väčšine rokov. Zaujímavá bola možno ale najmä tým, že bola celkom výrazná a rýchla, čo možno spôsobilo paniku na trhu. Z hľadiska čísel sa ale nestalo nič neštandardné, obzvlášť v kontexte toho ako vysoko boli trhy.

Čo sa týka môjho ekonomického pohľadu, ja sa moc makro nesnažím odhadovať, viackrát sa posledné roky ukazuje, že je to extrémne ťažké. Výpredaje podnietili práve obavy o to, že horšie dáta z trhu práce môže predznamenávať recesiu, na druhý deň ale atlantský Fed revidoval svoj pohľad na vývoj americkej ekonomiky smerom nahor, ktorá má rásť podľa nich teraz o 2,9 percenta. Tak či tak, makro sa odhaduje ťažko, pre dlhodobého investora by ale aj tak nemalo byť hlavnou témou. História ukazuje, že krízy a korekcie sú bežnou súčasťou fungovania sveta, ale že dlhodobo sa z nich svet proste spamätá a akciové trhy rastú. Na mojom pohľade to teda z hľadiska investovania nemení nič a prikupujem akcie či ETF pravidelne bez ohľadu na to, čo sa vo svete deje.

Tokyo's Nikkei Stock Market Posts Steep Drop
Neprehliadnite

Buffett odštartoval paniku v Tokiu, ktorá obletela celý svet. Aké sú riziká výpredaja