Štyria odborníci na financie odpovedali na otázku, ako vnímajú rozvoj private equity či private credit a ich rolu v portfóliách investora.

Stanislav Pánis, Analytik, J&T Banka

Čoraz viac investorov, a to aj na Slovensku, si uvedomuje, že je vhodné mať časť svojho majetku diverzifikovaného mimo tradičných finančných aktív - v investíciách s nižšou koreláciou s hospodárskym cyklom. Takéto alternatívne formy investovania, uskutočňované najmä prostredníctvom fondov kvalifikovaných investorov, majú širší záber investičných možností, vrátane private equity, venture kapitálu či private creditu.

Nižšia regulácia, ako majú klasické fondy, umožňuje väčšiu flexibilitu pri alokácii portfólia a jeho riadení. Takto je možné dosiahnuť lepšiu optimalizáciu pomeru výnosov k podstupovanému riziku. Fakt, že fondy zamerané na private equity sa často stávajú významnými či dokonca rozhodujúcimi spolumajiteľmi biznisov, im umožňuje zásadne ovplyvňovať ich rozvoj a smerovanie. To vytvára priestor pre schopnosť generovať dlhodobú hodnotu a voči turbulenciám solídne odolnú nadštandardnú finančnú návratnosť. Ich ďalším plusom je, že sa spravidla neobchodujú na bežných trhoch a nepodliehajú takým výpredajom ako verejne obchodované tituly.

Fondy zamerané na private equity či v širšom kontexte private markets by preto mohli tvoriť časť portfólia investorov, ktorí majú dlhý horizont investovania a vyššiu toleranciu k riziku s požiadavkou nadštandardného zhodnotenia kapitálu.

Peter Bálint, Partner, One Family Office

Private credit a private equity sú nevyhnutnými súčasťami sofistikovaných portfólií vďaka niekoľkým faktorom. Prvým sú relatívne vyššie výnosy v porovnaní s akciami alebo verejne dostupnými dlhovými nástrojmi - priemerný nadpriemerný výnos je na úrovniach päť až desať percent ročne v oboch prípadoch. Druhým faktorom je nízka volatilita, ktorá vyplýva z podstaty súkromných investícií, s ktorými sa verejne neobchoduje a preto nie sú predmetom prudkých a depresívnych stavov na verejných trhoch.

Tretím faktorom je cashflow. Private equity fondy sú kolobehom cash flow, kde investor najprv postupne investuje a potom dostáva cashflow z realizovaných investícií v prípade private equity, alebo hneď od začiatku vysoké úrokové platby z private creditu. Na rozdiel od fondov s verejne obchodovanými akciami, kde sa musí investor rozhodnúť, kedy realizuje výnosy, private equity disciplinovane predáva svoje pozície, realizuje zisky a posiela ich späť investorom, čím eliminuje situácie, keď investor čaká príliš dlho v očakávaní ešte väčších ziskov a nakoniec v panike predá, keď trh poklesne.

Nevýhodou je samozrejme nízka likvidita. Investor nemôže vystúpiť z investície, keď sa mu zachce alebo keď to potrebuje. Môže ale realizovať predaj s diskontom na rozvíjajúcom sa sekundárnom trhu pre takéto investície. Ďalšou nevýhodou je, že tento segment je pre bežných investorov neprístupný. Minimálne investície začínajú na úrovni desať miliónov dolárov. Tento problém však eliminujú niektoré sofistikovanejšie privátne bankovníctva alebo multi-family offices, ktoré syndikujú minimálne investície z určitého počtu menších investorov, ale aj v tomto prípade musí ísť o kvalifikovaných investorov a pre bežného človeka je tento segment zatiaľ uzavretý.

Dominik Hapl, Analytik, Across Investments

Rolu private equity hodnotíme kladne. No je to niečo, k čomu sa nedá dostať len tak ľahko. Dobré private equity investície s vysokým potenciálom sú predané veľmi rýchlo. No priniesť takéto investície, nie je vôbec jednoduché - musíte mať expertízu na posúdenie projektov a vedieť vytvoriť aj efektívny nástroj, ako doň investovať.

Na Slovensku máme skúsenosti so spoločnosťami, ako je inoBat, Tachyum, Photoneo či SuperScale. Veríme, že to môžu byť úspešné príbehy so zhodnotením v násobkoch. Takéto nástroje sú vhodné do portfólia, avšak v zdravej miere. Tým myslím, že nie pre každého môže byť taká investícia vhodná a určite by mala tvoriť len časť z celého portfólia. Dôvodom je, že takéto firmy majú pred sebou dlhú cestu kým vyrastú a akýkoľvek väčší problém môže zhatiť celú snahu. Na druhej strane toto riziko je vyvážené nadpriemerným očakávaním rastu počiatočnej investície.

Private credit alebo priame pôžičky nevyužívame v portfóliách investorov, skôr sa zameriavame na štandardné dlhopisy, čo je svojim spôsobom tiež forma pôžičky či už vládam alebo firmám. Takéto dlhopisy sú jednou zo základných stavených jednotiek portfólia. Treba byť ale schopný zvážiť riziká emitenta a vybrať správne dlhopisové riešenia.    

Peter Štadler, CEO, Wealth Effect Management

Nie len aktivita, ale i koncentrácia PE kapitálu je v tuzemsku nízka. No v porovnaní s okolitými krajinami, najmä v porovnaní s Českom a Poľskom sme v oblasti Private Equity značne pozadu. V porovnaní s Maďarskom sme v lepšom prípade pari passu.

Ak by sme na private credit nazerali optikou nákupu a emisií dlhopisov, tak dlh ktorý na Slovensku investori kupujú, častokrát nekorešponduje s kreditnou kvalitou emitenta. Inými slovami, investori investujúci do private creditu by častokrát pri rovnakom kreditnom profile emitenta dostali oveľa lepšie podmienky investujúc v zahraničí.

I napriek danému sme presvedčení, že či už private equity, alebo private credit zohráva v portfóliách investorov nenahraditeľnú úlohu. Potvrdzuje nám to i trend ostatných rokov kedy na Slovensku výrazne narastá záujem o tieto triedy aktív. Tento dopyt je kontextuálne umocnený i napriek, že v nedávnej minulosti došlo k sérií udalostí, pri ktorých by sme očakávali presne opačný scenár.

Helicopter Lands at Sunset in New York City
Neprehliadnite

Privátny kapitál predbehol v ziskovosti aj technologické akcie. Trhu dominuje KKR