Snemovňa reprezentantov USA schválila v sobotu 20. apríla zákon o masívnej zahraničnej pomoci zameraný na armády Ukrajiny, Izraelu a Taiwanu.
Vystavený účet je robustný – suma 95 miliárd dolárov je väčšia ako ročné rozpočty na obranu ktorejkoľvek krajiny, teda okrem Spojených štátov, Číny a Ruska.
Spolu s krajinami, ktoré „vojenskú dotáciu“ dostanú, je takmer isté, že profitovať z tejto injekcie bude americký obranný priemysel a jeho hlavné korporácie – Lockheed Martin, Raytheon, Boeing a Northrop Grumman. Veľká časť finančných prostriedkov pôjde na obstaranie a údržbu ich produktov.
Akcionári týchto štyroch firiem budú pravdepodobne takisto hlavnými užívateľmi, a len málo z nich je tak prominentných ako množstvo amerických politikov, ktorí majú akcie týchto firiem nakúpené.
Ako zdôraznila platforma Quiver Quantitative, ktorá je známa odkrývaním „kontroverzných“ burzových obchodov, mnohí politici už niekoľko mesiacov výrazne investujú do amerického obranného priemyslu.
Volení predstavitelia sa už ukázali ako mimoriadne aktívni pred vypuknutím vojenských konfliktov. Príkladom sú akciové nákupy amerických politikov tesne pred útokmi na Izrael zo 7. októbra minulého roka.
Oklahomský senátor Markwayne Mullin nakúpil v októbri minulého roka akcie Raytheon, ktoré odvtedy vzrástli o 40 percent.
Predseda Výboru pre zahraničné vzťahy Snemovne reprezentantov Michael McCaul a jeho manželka začali nakupovať akcie dodávateľa obrannej techniky Oshkosh krátko po ich stretnutí s prezidentom Zelenským vo februári minulého roka. Ich investícia do tejto spoločnosti sa odvtedy zhodnotila o 60 percent.
Jedným z najsledovanejších obchodov bol nákup akcií bývalej predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. Investovala do akcií Palo Alto Network v čase, keď bolo Kongresu predložené významné riziko národnej bezpečnosti.