Rekordný záujem o diverzifikáciu a pasívne investovanie viedol tento rok k historicky najvyššiemu prílevu kapitálu do amerických burzovo obchodovateľných fondov (ETF), ako vyplýva z údajov agentúry Bloomberg.
„Finančné toky dosiahli rekordnú úroveň 913 miliárd dolárov, pričom do konca roka zostáva ešte viac ako mesiac. Celková hodnota aktív spravovaných americkými ETF, z ktorých takmer všetky vykazujú kladné 12-mesačné výnosy, zároveň prvýkrát prekročila hranicu desiatich biliónov dolárov,“ uvádza Bloomberg.
Popularita ETF pritom rastie už niekoľko rokov. Emitenti sa sústreďujú na zavádzanie stále sofistikovanejších investičných stratégií. Do popredia sa dostávajú najmä fondy s aktívnym riadením, využívaním derivátov či pákového efektu. Trhom rezonovalo aj spustenie prvých bitcoinových ETF, ktoré oslovili širšie spektrum investorov.
Prezidentské voľby rozprúdili vlnu eufórie
Nevídaný nárast investícií bol zaznamenaný aj v súvislosti s politickými udalosťami. „Len tri dni po prezidentských voľbách prilákali americké ETF neuveriteľných 53 miliárd dolárov, čím trojnásobne prekonali rekord dosiahnutý počas predchádzajúcich volieb,“ informuje Bloomberg.
Rastúca konkurencia na trhu a zvyšujúce sa náklady na správu však znamenajú, že nie všetky fondy dokážu prežiť. V roku 2023 zaniklo vyše 250 ETF a predpokladá sa, že tento rok ich počet narastie o ďalších približne 180.
„Demokratizácia investícií je jednou z najvýznamnejších výhod ETF. Vďaka nim môžu aj menší investori diverzifikovať svoje portfóliá a získať prístup k rôznym trhom a aktívam, ktoré boli kedysi vyhradené len veľkým inštitucionálnym investorom,“ poznamenala Jillian DelSignore, globálna riaditeľka pre stratégiu distribúcie investorom v Nasdaq Global Index Group.