Americké akcie aktuálne dominujú svetu. No nie vždy akciovým trhom vládli americké korporácie. Napríklad začiatkom storočia rástli európske akcie násobne rýchlejšie ako tie americké. Mnohí na to zabudli, no európske akcie sa investorom pred globálnou finančnou krízou javili ako atraktívnejšie. Najmä európske banky zažívali úžasný rastový príbeh.
Po kríze sa do popredia dostali technológie pre ich schopnosť zaujať spotrebiteľov aj investorov. To je hlavný dôvod americkej dominancie. „Keď sa pozrieme na zloženie indexu Euro Stoxx 50, vidíme zastúpenie technologických akcií na úrovni 15,4 percenta, kým v indexe S&P 500 je tento sektor zastúpený až 28,2 percentami,“ vysvetľuje Olívia Lacenová, analytička spoločnosti Wonderinterest.
„Viac cyklické akcie majú zvyčajne vyšší P/E pomer pre ich historicky rádovo vyššie zhodnotenie. To znamená, že priemerná spoločnosť z technologického sektora bude mať výrazne vyšší P/E pomer ako akcia zo zdravotníckeho sektora,“ dodáva analytička. P/E označuje pomer medzi cenou akcie a jej ziskami.
Skutočne, pohľad na pomery P/E ukazuje, že americký index S&P 500 sa obchoduje za 20-násobok budúcich ziskov, zatiaľ čo svetové akcie sa obchodujú za 13-násobok budúcich ziskov. Kým americké akcie sú vysoko nad dlhodobým priemerom 15,6, svetové akcie sú o čosi nižšie, ako je ich dlhodobý priemer. Ukazuje to, že americké akcie si voči zvyšku sveta udržujú zreteľnú prémiu.
„Vzhľadom na väčšie zastúpenie rastu, a to predovšetkým technologických titulov, je americký trh vždy cenovo vyšší ako zvyšok sveta. Keď sú indexy z iných regiónov upravené na rovnaké váhy jednotlivých sektorov, nie sú také veľké rozdiely,“ vysvetlil Lukáš Brodníček, portfólio manažér vo Fio banke.
Podľa analytického tímu spoločnosti Wealth Effect Management sú tri dôvody, prečo to tak je. Okrem vysokej expozície v technologickom sektore ide aj o silu dolára, ktorý od globálnej finančnej krízy vytrvalo posilňuje. Tretím faktorom je silný ekonomický rast v USA, ktorý vysoko prevyšuje ostatné ekonomiky.
Svetová banka v roku 2024 očakáva rast americkej ekonomiky o 1,6 percenta, zatiaľ čo eurozóna by mala narásť iba o 0,7 percenta a Japonsko o 0,9 percenta. Vyšší ekonomický rast automaticky prináša aj vyššie firemné zisky, ktorý by mali v aktuálnom roku vzrásť v USA o takmer 11 percent. Ide o dvakrát vyšší rast ako v prípade európskych spoločností.
„Americké firemné zisky rastú dlhodobo rýchlejšie aj pre kvalitu inštitucionálneho prostredia a lepší potenciál ekonomického rastu ako iné západné trhy. Investori sú preto ochotní za jednotku zisku zaplatiť viac ako v iných regiónoch,“ tvrdí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.
Americké akcie sú preto, prirodzene, drahšie. A najviac tie, ktoré majú najväčší potenciál ziskov – technologické. „Sotva možno spochybňovať, že rýchlo rastúce perspektívne technologické firmy indexu S&P 500 by sa mali obchodovať s valuačnou prémiou voči zvyšku trhu. To, o čom možno polemizovať, je, aká tá prémia má byť vysoká,“ komentuje S. Pánis.
Dáta hovoria, že rozdiel v ocenení medzi indexom S&P 500 a svetovým indexom MSCI, ktorý zahŕňa akciové trhy viac ako 40 krajín, je najvyšší za posledných 20 rokov. Pre mnohých investorov je to už príliš veľa. Tento rozdiel totiž nemusí kompenzovať ani potenciál umelej inteligencie.
Najlepšiu ekonomiku a ani akciový trh roka 2023 nemali USA. Prekvapila periféria Európy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?