Pri príležitosti Svetového dňa sporenia, ktorý vychádza na nedeľu 31. októbra, agentúra IMAS pripravila pre Erste Group nový prieskum týkajúci sa sporenia Slovákov. Výsledky ukazujú, že až 85 percent Slovákov tvrdí, že je pre nich dôležité mať vytvorenú finančnú rezervu.
Za posledné štyri roky vzrástol tento podiel o 15 percentuálnych bodov, pričom spomedzi vekových skupín prevláda tento pozitívny prístup najmä medzi mladými od 18 do 35 rokov.
Bezpochyby aj pandémia ukázala potrebu „odkladať si peniaze na horšie časy“. Dôležité je pritom vedieť, ako sporiť čo najefektívnejšie.
Rezerva ako základ
Pri vytváraní finančnej rezervy aj sporení si odkladáme peniaze nabok, avšak tieto dva pojmy neznamenajú to isté. Rezerva v prvom rade slúži na vykrytie krátkodobého výpadku príjmu v nepredvídateľných situáciách, napríklad pri strate zamestnania, chorobe či úraze, prípadne ak sa pokazí spotrebič či auto.
Podľa odborníka na osobné financie z Partners Group SK Tomáša Čorňáka však nesmie slúžiť na financovanie dovolenky, zariadenia bytu alebo na výmenu auta za novšie. Každý mesiac by sme si preto mali odložiť aspoň 10 percent z príjmu do rezervy, ktorá by mala postupne dosiahnuť výšku šesťmesačného príjmu. Podľa odborníkov zaberie vytvorenie optimálnej rezervy približne päť rokov.
Sporenie ohrozujú mínusové úroky. Termínovaný vklad v Luxembursku má výnos -0,05 percenta
„Rezervu klientom odporúčam držať na sporiacom účte pokojne v ich primárnej banke alebo peňažnom fonde, prípadne dlhopisovom fonde s krátkou duráciou,“ uvádza partner Umbrella Group Michal Ďuriš.
Efektívne sporenie vďaka investovaniu
Naopak, sporenie je účelové a očakávané, keďže presne poznáme jeho cieľ,“ vysvetľuje T. Čorňák. Expert na financie z Prosight Patrik Kunzo tvrdí, že sporenie nám zabezpečuje stabilitu a môže dobre poslúžiť na kvalitnejší život počas dôchodku, prípadne na kúpu nehnuteľnosti či v iných situáciách.
Ako najefektívnejší spôsob sporenia sa v súčasnosti ukazuje investovanie. Každý si ho môže prispôsobiť podľa cieľa, ktorý chce v budúcnosti dosiahnuť, ale aj na základe osobných skúseností a podľa schopnosti riskovať v prípade kolísania investície.
„V praxi to znamená, že konzervatívny sporiteľ hľadá skôr bezpečnejšiu investíciu a určite nič nepokazí, ak si zvolí stratégiu postavenú na kvalitných dlhopisových alebo zmiešaných fondoch, ba dokonca investuje v realitných fondoch,“ reaguje P. Kunzo.
Naopak sporiteľ, ktorý chce vyšší výnos a prirodzené kolísanie trhu mu nerobí problém, si môže vyberať zo stoviek dostupných akciových a indexových fondov na Slovensku, ako aj ich kombináciu.
Na časové obdobie od troch až piatich rokov však finanční analytici odporúčajú skôr konzervatívnejší prístup v sporení. Dynamické akciové a indexové fondy sú vhodné na dlhodobé ciele.
Ako na stredno- a dlhodobé ciele
Jediným efektívnym spôsobom, ako si nasporiť na dlhodobé ciele, či už ide o zvýšenie životnej úrovne na dôchodku, alebo aj nasporenie deťom dostatočnú sumu na dobré vzdelanie, je pravidelné investovanie.
„Dlhodobá štatistika jasne hovorí, že za posledných 100 rokov zarobili napríklad americké akcie v priemere desať percent ročne, a to vrátane všetkých poklesov. Aj keď historické čísla nie sú zárukou tých budúcich, je vysoko pravdepodobné, že aj do budúcnosti budú ceny akcií postupne rásť.“
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?