Ako ušetriť a nepreplatiť na dovolenke? Zistite v kvíze, ako sa vyhnúť poplatkom či podvodníkom
Pri plánovaní dovolenky je dôležité myslieť aj na spôsob platby v cieľovej destinácií. Nie všade je totiž možné platiť kartou či eurami. Rady a tipy môžu ušetriť na poplatkoch či minimalizovať riziko podvodu
1/8 Aký je najlepší spôsob platby v zahraničí, ak sa chcete vyhnúť poplatkom za spracovanie platby?
Ak cestujete často a do celého sveta, určite sa oplatí využívať niektorú z online bánk, z ktorých väčšina poskytuje veľa výhod pre cestovateľov. Jednou z nich sú aj nulové poplatky za spracovanie platby. Nulové poplatky poskytujú aj niektoré komerčné banky, no nebýva to pravidlom. Online banky často poskytujú aj ďalšie výhody ako lacnejšie cestovné poistenie či prevod mien. Na trhu sa nachádza hneď niekoľko takýchto spoločností.
2/8 Ak vám terminál alebo bankomat v zahraničí ponúkne platbu či výber s konverziou. Čo urobiť?
Túto službu ponúkajú banky, ale aj predajcovia na Slovensku aj v zahraničí. Takzvaný dynamický prepočet meny je služba, ktorá automaticky prepočíta úhradu v eurách. Zákazník tak aj v zahraničí okamžite vie, koľko sa mu strhne z účtu pri platbe napríklad 300 českých korún. Výhodnejšie je však vybrať platbu v miestnej mene. Vtedy sa síce nedozviete presnú sumu v eurách, ktorá vám bude z účtu odpočítaná, no banka platbu zaúčtuje vlastným kurzom, ktorý je často výhodnejší.
3/8 Ako môžete minimalizovať riziko straty alebo krádeže pri platení v hotovosti?
Ak sa už v zahraničí rozhodnete platiť v hotovosti, prípadne nemáte inú možnosť, odporúča sa ju rozdeliť na viacero menších častí. Vždy noste so sebou len hotovosť, ktorú nevyhnutne potrebujete. Zvyšnú hotovosť majte odloženú na rôznych miestach v batožine či na hoteli. Týmto spôsobom sa vyhnete prípadnej strate či krádeži vášho celého rozpočtu na dovolenke.
4/8 Na čo nezabudnúť, ak sa chcete v zahraničí vyhnúť problémom pri platení kartou?
Visa a Mastercard sú dve najbežnejšie akceptované platobné karty vo svete. Najmä na cesty mimo Európu sa oplatí so sebou nosiť karty od oboch výrobcov. Môže sa totiž stať, že jedna z nich nebude na mieste vášho pobytu u niektorých obchodníkov akceptovaná. Ďalšou výhodou je, že máte k dispozícii ďalšiu kartu, ak jednu stratíte. Odporúča sa tiež, aby aspoň jedna z kariet bola embosovaná.
5/8 Čo je vhodné spraviť pred vycestovaním do zahraničia?
Ak cestujete do exotických krajín, oplatí sa túto skutočnosť nahlásiť vo vašej banke. Ide o absolútne bežnú prax, vďaka ktorej môžete zabrániť viacerým nepríjemnostiam. Práve z exotických krajín sa totiž realizuje najviac bankových podvodov. Ak banka vie, že sa práve nachádzate v exotickej krajine, kartu pre podozrenie zo zneužitia nezablokuje a rýchlejšie sa s vami aj v prípade potreby skontaktuje.
6/8 Čo môže spôsobiť používanie verejných wi-fi sietí pri internetových platbách v zahraničí?
Verejné wi-fi siete v hoteloch, kaviarňach, letiskách či na námestiach predstavujú pre každého bezpečnostné riziko. Hackeri tieto siete vyhľadávajú, nakoľko sa prostredníctvom nich dokážu relatívne jednoducho dostať k osobným údajom. Ide najmä o prihlasovacie údaje k účtom, informácie o kreditných kartách či ďalšie citlivé dáta. Odporúča sa pripájať len na siete so zabezpečením, ktoré sú označené ako WPA 2 či WPA Personal a na bankové účely využívať výhradne aplikácie, nie webové stránky.
7/8 Niektoré spoločnosti, ako napríklad požičovne vozidiel môžu vyžadovať platbu
Kreditná karta je ideálnym spoločníkom na zahraničných cestách. S embosovanou kreditnou kartou dokonca zaplatíte aj na miestach, kde by mali problém s klasickou debetnou kartou. Okrem toho sú kreditné karty často bez poplatkov za bezkontaktné platby či internetové platby doma i v zahraničí. Platbu kreditnou kartou vyžadujú najčastejšie požičovne áut, ktoré na karte zadržia určité finančné prostriedky ako kauciu. Tá sa po bezproblémovom vrátení požičanej veci vráti späť na účet. Väčšina kreditných kariet poskytuje niekoľkodňové bezúročné obdobie.
8/8 Ako sa vyhnúť poplatok za výber z bankomatov?
Pri výbere z bankomatov v zahraničí sa odporúča využívať len bankomaty prevádzkované bankou. Iné bankomaty umiestnené často na nezvyčajných miestach sú prevádzkované rôznymi finančnými spoločnosťami, ktoré si za výbery účtujú vysoké poplatky. Pre výrazne nižšie poplatky za výber je ideálne, ak klient vyhľadá bankomaty patriace miestnym bankám, ktoré patria do rovnakej bankovej skupiny ako jeho banka na Slovensku.
Tvoj výsledok Ďakujeme za absolvovanie kvízu
Ďakujeme za absolvovanie kvízu