Čiastkový základ dane si môžete znížiť o základnú nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka (NČZD), nezdaniteľnú sumu na manželku/manžela, dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie a príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. Nie každý však má nárok takto si znížiť príjmy. Rozhoduje aj druh zárobku.
Dobrá rada: Znížiť základ dane si môžete len z aktívnych príjmov, čiže z príjmov zo zamestnania či dohody alebo príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Ak máte len príjmy z prenájmu, kapitálové príjmy alebo ste predali dom, tieto príjmy si o nezdaniteľnú sumu znížiť nemôžete.
Základná suma - 3 803,33 eura
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa odvíja od výšky životného minima. Životné minimum sa od júla nemenilo. Vlani bolo 198,09 eura a táto suma platí aj pre tento rok. Preto sa nemení ani výška nezdaniteľnej sumy. Ak je teda váš základ dane najviac 100-násobkom životného minima, čo je suma 19 809 eur, môžete si uplatniť celú nezdaniteľnú sumu 3 803,33 eura (19,2 x životné minimum). Mesačne je to 316,94 eura.
Dobrá rada: Ak ste pracovali len pol roka a zamestnávateľ vám uplatňoval mesačnú nezdaniteľnú sumu a zvyšok roka ste boli nezamestnaný/á, máte nárok na celú nezdaniteľnú sumu. Vyplatí sa vám podať daňové priznanie, kde si od základu dane odpočítate celú sumu a je veľmi pravdepodobné, že daňový úrad vám vráti odvedenú daň.
Pri vyššom daňovom základe sa táto nezdaniteľná suma musí krátiť. Ak daňovník dosiahne základ dane, ktorý je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, NČZD ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane.
Výpočet: 44,2 x životné minimum - 0,25 x základ dane = 8 755,578 - 0,25 x základ dane daňovníka).
A čo dôchodcovia
Dôchodcov zákon o dani z príjmov diskriminuje. Použitie nezdaniteľnej sumy veľmi obmedzuje. Tí penzisti, ktorí vlani celý rok dostávali dôchodok, majú nárok len na rozdiel vyplatených dôchodkov a nezdaniteľnej sumy. Keďže priemerné dôchodky sú vyššie ako mesačná nezdaniteľná suma, väčšina dôchodcov nárok na túto sumu nemá. Tento limit sa týka starobných dôchodkov, predčasných starobných dôchodkov, starobného dôchodkového sporenia, dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, výsluhového dôchodku. Celú si môžu uplatniť invalidní penzisti. Ak však dosiahnu dôchodkový vek a invalidná penzia sa preklasifikuje na starobnú penziu, o výhodu prídu. Problémom je aj spätné priznanie penzie.
Dobrá rada: Zamestnanec v roku 2012 splnil podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku, ale o dôchodok požiadal až 4. 7. 2014. Uplatňoval si celú nezdaniteľnú sumu. Dňa 15. 8. 2014 dostal zamestnanec od Sociálnej poisťovne rozhodnutie, v ktorom mu spätne priznala starobný dôchodok k 5. 1. 2012. Úhrnná suma spätne priznanej penzie za zdaňovacie obdobie 2013 bola 4 342 eur. Penzista podá dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie 2013 a v ňom si nemôže uplatniť nezdaniteľnú sumu, keďže dôchodok za zdaňovacie obdobie 2013 bol vyšší ako suma NČZD. Podať dodatočné daňové priznanie musí do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bolo doručené rozhodnutie o spätne priznanom starobnom dôchodku, to je do 30. 9. 2014. V rovnakej lehote je dodatočne priznaná daň splatná.
Zdroj: Finančná správa
Odpočet na manželku či manžela
V zákone existuje možnosť znížiť si základ dane na manželku, ktorá je napríklad na rodičovskej dovolenke alebo je v evidencii úradu práce. Aj tu však platí sprísnenie zákona. Výška sumy závisí od základu dane manžela a tiež od príjmu manželky. Ak je základ dane manžela maximálne 35 022,31 eura (176,8 násobok životného minima), nezdaniteľná časť na manželku je 3 803,33 eura.
Ak však je základ dane manžela vyšší, nezdaniteľná suma sa musí krátiť podľa vzorca:
12 558,906 - 0,25 x základ dane daňovníka.
Vypočítaná suma sa ešte musí znížiť o príjem manželky. Práve tu sa často mýlia daňovníci. Nevedia, čo sa vlastne počíta k vlastným príjmom manželky. Pomýliť sa môžu aj pri zaokrúhľovaní - tu platí pravidlo, že výsledok sa zaokrúhľuje na eurocenty nahor.
Vlastným príjmom manželky je jej zárobok znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré v zdaňovacom období bola povinná z tohto príjmu zaplatiť. Počíta sa napríklad aj príjem z materskej. Do vlastného príjmu manželky sa nepočíta:
- zamestnanecká prémia,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium poskytované študentovi,
- štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok, príspevok na pohreb, prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa, vianočný príspevok, príplatok k dôchodku.
Od 1. 1. 2013 sa sprísnili podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej sumy na manželského partnera. Okrem spoločnej domácnosti, sledovania vykázaného základu dane a dosiahnutého vlastného príjmu manželky je potrebné, aby manželka v zdaňovacom období splnila aspoň jednu z týchto podmienok:
- manželka sa starala o vyživované maloleté dieťa do veku troch rokov alebo do veku šiestich rokov, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav,
- manželka poberala príspevok na opatrovanie,
- manželka bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie,
- manželka sa považuje za občana so zdravotným postihnutím
Dobrá rada: Daňovník sa 15. 1. 2013 oženil. Jeho manželka 12. 5. 2013 porodila dieťa. Daňovníkovi vznikol nárok na NČZD na manželku v mesiacoch jún 2013 až júl 2014. Dňa 15. 7. 2014 sa manželka zamestnala, o dieťa sa aj naďalej starala, pričom počas pracovnej doby riadnu starostlivosť zabezpečila matka manžela. Môže si daňovník uplatniť NČZD na manželku aj po júli 2014? Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú nielen vtedy, ak manželka zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne, ale aj vtedy, ak riadnu starostlivosť o dieťa zabezpečuje právnickou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou, napríklad ak sa o dieťa stará svokra.
Zdroj: Finančná správa
Dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie
Vlani si mohli sporitelia v II. pilieri prvýkrát znížiť základ dane o preukázateľne zaplatené dobrovoľné príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Nezdaniteľnou časťou základu dane sú príspevky do výšky 2 % zo základu dane daňovníka. Platí tu ešte maximálny limit - 2 % zo 60-násobku priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve za rok 2012, čo je suma 966 eur.
Nezdaniteľná časť na doplnkové dôchodkové sporenie
Základ dane si môžu znížiť aj tí, ktorí si na dôchodok sporia v III. pilieri. Tu je hranica nastavená na maximálne 180 eur. Súčasne musí byť účastnícka zmluva, na základe ktorej boli príspevky uhradené, uzatvorená po decembri 2013 (prípadne prišlo k zmene účastníckej zmluvy, kvôli ktorej došlo k zrušeniu dávkového plánu), daňovník nemá uzatvorenú účastnícku zmluvu uzatvorenú pred decembrom 2013.
Základ dane znižujú aj príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené v zahraničí rovnakého alebo porovnateľného druhu.