Čím viac index S&P 500 rastie - a za posledný mesiac vzrástol o šesť percent - tým menej mu veľkí hráči na Wall Street dôverujú. Medvedia nálada sa stáva extrémnou. Hedžové fondy navyšujú stávky voči americkým akciám, pričom „krátke pozície“ (stávky na pokles) na finančný inštrument e-mini futures index S&P 500 vykazujú najnegatívnejšie hodnoty od novembra 2011. Špekulácie na pokles trhu na tomto inštrumente vzrástli na 321-tisíc kontraktov. Netreba zabúdať na to, že sa tým zvyšuje možnosť opačného efektu tzv. short squeeze (nútené zatváranie krátkych pozícií), čím sa posilnia opäť len býčie pozície a akcie môžu krátkodobo ďalej rásť.
Odlevy z podielových fondov podľa modelu od Goldman Sachs naznačujú, že index S&P 500 by za posledné tri mesiace mal skôr klesnúť o tri percentá, než vzrásť o dvojnásobok tejto hodnoty.
„Byť dnes býkom je veľmi osamelé," povedal Eric Diton, prezident a výkonný riaditeľ Wealth Alliance. Spomína si, že na nedávnej investičnej konferencii na Floride bol jedným z mála investorov, ktorí zdvihli ruku na otázku, či akciový trh v tomto roku získa aspoň desať percent. „Skoro všetci boli záporne naladení,“ hovorí E. Diton.
Bez istenia
Sentiment je jedna vec, vývoj cien akcií druhá. Akciový index S&P 500 si pripísal piaty týždeň ziskov z posledných siedmich. Nezriedka to býva tak, že investori sa masívne zbavia akcií, aj pri tom najmenšom „zakopnutí“ v ekonomike. V týchto mesiacoch je situácia opačná. Analytici zaplavujú trh informáciami o zhoršujúcich sa vyhliadkach ziskovosti firiem, viaceré banky namiesto zrevidovania ich nerentabilných rozhodnutí ukončili činnosť. Kostlivci môžu vypadnúť zo skrine aj na realitnom trhu. Investori to všetko prehliadajú a nechcú si nechať pokaziť chuť z tohtoročnej akciovej rely.
Takzvaný index strachu VIX (merajúci kolísavosť finančných inštrumentov na trhu), sa teraz nachádza pod úrovňou 17 bodov, a je najnižšie od začiatku minulého roka. Podľa Nicholasa Colasa, spoluzakladateľa spoločnosti DataTrek Research, úverové rozpätia amerických podnikov, ktoré sledujú krátkodobú očakávanú volatilitu trhu, ukazujú „malé obavy z blížiaceho sa spomalenia podnikových ziskov".
„Hoci si stále myslíme, že VIX je príliš nízko (a ceny akcií príliš vysoké), nie je to jediný kapitálový trh, ktorý hovorí, že cesta vpred by mala byť jasná. Či už oprávnene alebo nie,“ hovorí N. Colas.
Pravdepodobnosť recesie sa zvyšuje. Fed sa stal závislý od nepresných dát
Pochybnosti o trvalej odolnosti trhu však rastú u inštitucionálnych investorov. Tí s obavami sledujú, ako sa zatiaľ akcie len „otriasli“ pred varovaniami pred recesiou a tým, čo sa očakáva v dvoch po sebe nasledujúcich štvrťrokoch záporného rastu ziskov.
Rekordné hodnoty
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?