Výber správ TRENDU z utorka 13. februára 2024

Špekulatívne šialenstvo

V utorok nemali akcie dobrý deň. Zverejnená inflácia zo Spojených štátov ukázala väčší rast, ako sa očakávalo. Vyššia inflácia v očiach investorov znamená, že úrokové sadzby budú vyššie po dlhšiu dobu. Akcie reagovali poklesom o viac ako percento.

Nejde však o nič zásadné ani problematické. Spotrebiteľskú infláciu totiž ťahala takmer výhradne jedna položka, ktorou je ekvivalentná renta vlastníka. Tou sa americká vláda snaží do inflácie zaviesť náklady za držbu vlastnej nehnuteľnosti. Ekvivalentná renta síce na základe novoprijatej metodológie vzrástla, no prudký pokles cien nájmov ukazuje, že ide iba o krátkodobý faktor, ktorého vplyv v najbližších mesiacoch pominie. Znamená to, že zotrvanie januárovej jadrovej inflácie na úrovni 3,9 percenta nie je samo osebe pre rast akcií vážnejším ohrozením.

Väčším rizikom pre ne môže byť sentiment, ktorý dosahuje extrémne optimistické úrovne. Globálni investori majú najviac býčiu náladu za posledné dva roky, ukázal prieskum Bank of America. Nejde o menších investorov, ale o veľkých manažérov, ktorí majú pod správou viac ako 500 miliárd dolárov.

Alokácia nimi manažovaných prostriedkov do akcií je najvyššia za dva roky, do technologických akcií je najvyššia od roku 2020. Je tak väčšia ako počas druhej technologickej bubliny z roku 2021. Manažéri fondov sú optimistickí aj ohľadom ekonomiky, keď „tvrdé pristátie“ očakáva iba 11 percent z nich.

Kým pred tromi rokmi boli populárne najmä „meme stocks“ – akcie bez väčšej vnútornej hodnoty vo veľkom nakupované unudenými investormi zavretými počas covidu doma – teraz sa vo veľkom obchodujú opcie, najmä tie jednodenné.

Princíp je jednoduchý. Miesto nákupu drahej akcie na vysokých úrovniach, investor nakúpi pomerne lacnú opciu. Využíva fakt, že akcie takmer konštantne rastú a preto je volatilita – kľúčová zložka ceny opcie – lacná. Tým, že akcie dosahujú rekordné úrovne takmer každý deň, šanca na rast je veľká. Nákup call opcie, špekulujúcej na vyššiu cenu sa tak vypláca. Popri tom môže investor predávať put opcie – špekulujúce na pokles aktíva, ktorými financuje svoje nákupy call opcií.

Minulý rok dosiahlo opčné obchodovanie na amerických burzách nový rekord v objeme vyše 11 miliárd kontraktov. Ďalšia v poradí bola Brazília s päťnásobne nižším objemom, nasledovaná malými štátmi s menej ako miliardou. Spojené štáty však nie sú krajinou s najväčším objemom opčných obchodov. Rebríčku kraľuje India s objemom takmer osemnásobne väčším ako USA.

Opčné obchody sú však vysokorizikové, a keď sa robia ešte aj vo vysokej frekvencii, straty sú zaručené. Bloomberg píše, že priemerná dĺžka opčnej pozície Inda je 30 minút. Nečudo, že drvivá väčšina takýchto „investorov“ stratila peniaze v kumulovanej výške viac ako päť miliárd dolárov. Na jedného obchodníka išlo o sumu takmer 1 500 dolárov. Pritom HDP na hlavu v krajine je 2 300 dolárov.

Kým pri obchodovaní opcií zarábajú najmä ich poskytovatelia, na amerických burzách sa objavil ešte dômyselnejší spôsob špekulácie, na ktorom zarába emitent. Mnohí špekulatívni obchodníci milujú penny stocks – akcie, ktorých hodnota je nižšia ako dolár. Majú totiž pocit, že takáto akcia dokáže rásť omnoho rýchlejšie, a tak sa zameriavajú na nákup špecifických titulov.

Tým najšialenejším je čínsky predajca čajov, Bit Brother, ktorý sa okrem čajového biznisu pustil aj do ťažby kryptomien. Najzaujímavejšie sú objemy obchodov s jeho akciami, píše Financial Times. Napríklad v decembri sa zobchodovalo v priemere denne 866 miliónov kusov týchto akcií. Pre predstavu, ide o osemkrát vyšší objem ako v prípade Tesly – najobchodovanejšej akcie indexu S&P 500.

Bit Brother ohlásil nákup 3 300 veľkých ťažobných počítačov a financoval ich predajom nových akcií - navýšením existujúceho počtu akcií o 80 percent. Cena akcií, prirodzene, klesla, no pre mnohých špekulantov sa z investície môže stať skvelý ziskový obchod, a tak akcie firmy nakupujú aj napriek veľkému zriedeniu ich hodnoty. Netransparentné obchody však spôsobili, že burza NASDAQ rozhodla o delistovaní akcie ku koncu mesiaca.

Na rozdiel od roku 2021 peniaze už nie sú zadarmo. Napriek tomu mnohí špekulujú s vidinou rýchleho zárobku. „Každý chce byť milionár, a to hneď,“ povedal pre Bloomberg nemenovaný indický obchodník s opciami. Takéto mánie zvyknú byť pre mnohých nielen bolestivé, ale často aj vrcholom väčšej špekulatívnej aktivity.

Signa Holding files for insolvency
Neprehliadnite

Klesajúce ceny komerčných nehnuteľností prišli aj do Nemecka. Výber správ TRENDU

AI investori objavili Arm

Arm Holdings, najväčšia britská technologická firma sídliaca v Cambridgei sa stala novou hviezdou na nebi umelej inteligencie. K pondelku, len za tri dni od zverejnenia hospodárskych výsledkov, zvýšila hodnotu o takmer 100 percent. V podstate stačilo spomenúť niekoľko desiatok ráz výraz AI.

Dizajnér čipov predpokladá vyššie tržby, ako očakával trh a to najmä v segmente akcelerátorov – čipov vyvinutých pre AI. Táto správa stačila na to, aby opční obchodníci vytlačili cenu násobne vyššie.Ak by sa pritom Arm stále obchodoval na londýnskej burze, stal by sa treťou najhodnotenejšou firmou, po AstraZenece a Shelli. Avšak až zalistovaním na americkej burze získala krídla.

Po troch dňoch rastu sa však akcie Arm v utorok oslabili o takmer 20 percent. Nečudo, v pondelok sa spoločnosť zaradila medzi najdrahšie na trhu. Jej akcie sa totiž obchodovali na úrovni 40-násobku očakávaných ziskov k tržbám, pričom Nvidia je na úrovni 18. „Keď sú akcie poháňané príbehom – a ten je poháňaný príbehom AI – oceňovanie ustupuje do úzadia,“ povedal obchodník, ktorý si neželal byť menovaný.

Central companies of the Signa Group announce insolvency
Neprehliadnite

Časti trhu sú vo veľkých problémoch. Najväčší hedžový fond odistil bombu. Výber správ TRENDU

Akcie rastú, no mzda stagnuje

Na rozdiel od amerických akcií ovládaných technológiami sa nemeckým priemyselne a finančne orientovaným akciám v tomto roku príliš nedarí. Nečudo, ekonomika na rozdiel od tej americkej stagnuje rovnako ako nemecké exporty tovarov a služieb. Ekonómovia očakávajú, že sa na tom nič nezmení ani v tomto roku.

Okrem firiem sú totiž slabí aj spotrebitelia, ktorých mzda stagnuje. A to chcú odborári zmeniť. Podľa ich výpočtov sa reálna mzda v Nemecku za posledné dva roky prepadla na úroveň z roku 2016. A to je podľa nich dôvod na väčšie zvýšenie miezd.

V minulom roku narástli nemecké mzdy o 5,5 percenta, no inflácia vzrástla o 5,9 percenta. V reálnom vyjadrení tak opäť stratili. Kým v Nemecku v minulom roku mzdy poklesli o 0,4 percenta, na Slovensku sa držali okolo nuly. Pohľad na ne však hovorí, že v reálnom vyjadrení je priemerná mzda na Slovensku stále rovnaká ako v roku 2019.

Slováci sú na tom z tohto pohľadu lepšie ako Nemci, no z pohľadu ceny práce sa situácia zhoršuje, keďže sa mzda medzi oboma krajinami približuje. Zjavne bez väčšieho zvýšenia produktivity práce na strane Slovenska.

US And EU Set For Possible Bitter Trade Negotiations
Neprehliadnite

Trumpove obchodné vojny zasiahnu Európu. Nadmerná kapacita ničí ekonomiku. Výber správ TRENDU

Nemecko treťou najväčšou ekonomikou

Napriek ekonomickej kalamite, ktorú Nemecko zažíva, v utorok môže oslavovať. Podľa dát Medzinárodného menového fondu sa ekonomika krajiny v dolárovom vyjadrení aj napriek ekonomickej stagnácii dostala pred Japonsko. Dôvodom je ešte horšia trajektória japonského hospodárstva. Hlavnú rolu v tom má výmenný kurz, keď japonský jen opäť oslabil nad úroveň 150 za dolár.

Pritom ešte v roku 2012 mala japonská ekonomika veľkosť 6,3 bilióna dolárov. Teraz, keď jen tak prudko oslabil, sú japonské akcie lacné, čo takisto prispieva k záujmu investorov o ne a tlačí ich k novým 34-ročným maximám.

Nemecko si však svoju pozíciu tretej najväčšej ekonomiky sveta dlho neužije. Klesajúca demografia spôsobí, že do pár rokov ho predbehne India. Teda za predpokladu, že opční obchodníci neprerobia celé bohatstvo krajiny.

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke logo nemeckej banky Deutsche Bank na budove centrály vo Frankfurte nad Mohanom 1. februára 2024. Nemecká banka Deutsche Bank oznámila pokles zisku v poslednom kvartáli minulého roka o takmer tretinu. Dôvodom sú vysoké náklady na reštrukturalizáciu a iné jednorazové výdavky, ktoré prekonali rast tržieb. FOTO TASR/DPA
01.02.2024, Hessen, Frankfurt/Main: Das Logo der Deutschen Bank leuchtet am Morgen an der Fassade der Unternehmenszentrale. Die Deutsche Bank h
Neprehliadnite

Nákaza z amerického trhu nehnuteľností sa vracia do Európy. Výber správ TRENDU