Na všetkých frontoch finančných trhov – od akcií cez dlhopisy až po komodity – zaznieva jednotný signál: obchodná vojna Donalda Trumpa predstavuje riziko rýchlej a rozsiahlej globálnej recesie. Po tom, ako Čína pohotovo zareagovala na najnovšiu colnú ofenzívu americkej administratívy recipročnými clami, investori začali panikáriť. Za menej než 48 hodín zaznamenali trhy straty v hodnote piatich biliónov dolárov, čo predstavuje najprudší dvojdňový pokles od pandémie.
Jerome Powell, šéf americkej centrálnej banky, v piatok varoval, že obchodná neistota môže zároveň podporiť rast inflácie, čím sťaží realizáciu menovej politiky prostredníctvom znižovania úrokových sadzieb.
Pokles sa však netýkal len akciových indexov. Ceny ropy sa pre obavy z oslabenia dopytu prepadli o 13 percent. Investori pritom ignorovali aj piatkové údaje z ministerstva práce o raste zamestnanosti v Spojených štátoch – podľa nich už tieto dáta nemajú pre ďalší vývoj ekonomiky silnú váhu.
D. Trump medzitým bagatelizoval vývoj na akciovom trhu, no v piatok sa však objavili známky znepokojenia, keď verejne kritizoval J. Powella a požadoval okamžité zníženie sadzieb.
Recesia na obzore
Potenciálna recesia v Spojených štátoch by mohla spôsobiť dominový efekt vo svetovej ekonomike a ohroziť exporty, na ktorých stojí ziskovosť mnohých spoločností. Federálna rezervná banka Atlanty už v súčasnosti odhaduje prepad reálneho amerického HDP v prvom štvrťroku o 2,8 percenta.
Výhľady analytikov od začiatku roka taktiež neustále klesajú. Podľa údajov agentúry Bloomberg Intelligence sa očakáva, že zisky spoločností zahrnutých v indexe S&P 500 vzrastú tento rok o 9,4 percenta – z takmer 13 percent na začiatku januára.
Medvedí trh a recesia často kráčajú ruka v ruke. Od konca druhej svetovej vojny spoločnosť CFRA napočítala deväť prípadov, keď sa americké akciové trhy prepadli o viac než 20 percent a priemerný prepad indexu S&P 500 dosiahol 35 percent. V prípadoch, keď k recesii nedošlo, bol prepad miernejší – v priemer 28 percent.
Príležitosť na nákup?
Súčasný vývoj na finančných trhoch rozdeľuje analytikov. Kým jedni radia investorom vyhnúť sa akciám, iní tvrdia, že ide o ideálny čas na investovanie. Nouriel Roubini, generálny riaditeľ spoločnosti Roubini Macro Associates, nabáda k opatrnosti. Očakáva, že korekcia na akciovom trhu sa môže prehĺbiť, kým sa stabilizuje nálada investorov.
„V nasledujúcich týždňoch je pravdepodobné, že dôjde k rokovaniam a situácia sa upokojí. Trh by sa mohol mierne stabilizovať a nájsť svoje dno,“ uviedol N. Roubini na stretnutí ekonómov v Taliansku.
Trhový veterán Ed Yardeni zastáva podobný názor, hoci s mierne optimistickejším tónom. V rozhovore pre televíziu Bloomberg uviedol: „Zatiaľ čo tarifná politika Donalda Trumpa naráža na silný odpor, na trhu vzniká atraktívna nákupná príležitosť.“
Akcie však naďalej zostávajú relatívne drahé. Kĺzavý pomer ceny k zisku (P/E) firiem zahrnutých v indexe S&P 500 sa napriek nedávnemu výpredaju pohybuje okolo hodnoty 22. Pre porovnanie, pred dvomi rokmi vykazoval ukazovateľ P/E hodnotu 17.
„Trump s najväčšou pravdepodobnosťou clá nezruší. Akcie môžu čeliť ďalšiemu poklesu, pokiaľ Fed alebo Kongres nezasiahnu,“ konštatuje Adam Phillips, stratég spoločnosti EP Wealth Advisors.
Ďalšie dôležité správy
