- V rozhovore sa dozviete:
- Prečo sa oplatí nakupovať akcie napriek tomu, že sú drahé
- Prečo S&P 500 už nemusí byť taký úspešný index ako v tomto roku
- Prečo budú výnosy na štátnych dlhopisov najbližších 10 rokov blízke nule
- Prečo podielové fondy nikdy neboli také hlasné v médiách ako predajcovia ETF fondov
- Ako sa dá aj pri pasívnom investovaní byť aktívny
- Čo primiešať do portfólia, aby zarábalo aj v nasledujúcej dekáde
Výkonnosť klasického portfólia bude v najbližšej dekáde veľmi nízka, preto k akciám a dlhopisom teba primiešať aj alternatívne aktíva, ako sú reality či komodity, a netreba sa báť ani štipky bitcoinu, tvrdí Michal Májek, investičný riaditeľ Tatra Asset Managementu. Ako zástupca aktívneho správcu investičného portfólia nevylučuje pasívnu správu vo forme ETF fondov, ale na slušné výnosy podľa neho asi stačiť nebude.
Medzi odborníkmi na investovanie sa hovorí, že akcie sú teraz drahé. Pomer cien akcií k tržbám je viac ako 20. Ktoré akcie sú najviac predražené?
Určite sú akcie drahé, potvrdzujú to všetky ukazovatele na trhu od pomeru ceny k tržbám (P/E) či ceny ku cash flowu. Najmä americké akcie sú veľmi drahé, to ukazuje napríklad cyklický upravený ukazovateľ P/E. Ale trh je veľmi veľký a v rámci neho sú firmy, ktoré sú veľmi drahé aj menej drahé. Trhové ocenenie ťahajú nahor najmä veľké technologické firmy ako Apple či Amazon.
Index burzy Nasdaq Composite sa vyšplhal na nové maximá, akcie koncernov stúpli
Nie je to tak, že niektoré predražené akcie, ako Tesla, zvyšujú celkový priemer celému trhu?
Áno, aj akcie Tesly sú veľmi drahé. Sú to rastové akcie, ktoré sú postavené na budúcich očakávaniach rastu ziskov. Desať najväčších firiem indexu S&P 500 má očakávané P/E okolo 30, pričom medián na trhu je 20. Ak by sme tých desať gigantov dali preč, tak celý trh by mal pomer P/E okolo 19, čo je stále nadpriemer.
Čo je trhový normál v tomto ukazovateli?
Dlhodobý priemer je okolo 16.
Budúca dekáda
Aké sú vaše predpovede na budúce očakávané výnosy akcií na najbližší rok a na 10
rokov?
Nedá sa povedať, ako sa budú akcie správať najbližší rok či dva. To nikto nevie. Môžu narásť o 20 percent, ale aj klesnúť o toľko. Z dlhodobejšieho hľadiska sa už predikcia robiť dá. Sú na to rôzne metódy. Známa je napríklad metodika Johna Bogleho (známy investor a zakladateľ fondu Vanguard, pozn. TREND). Tá berie do úvahy tri faktory – dlhodobý rast ziskov firiem, dividendový výnos a zmena pomeru P/E či ocenenia. Z toho nám jasne vyplýva, že ceny akcií budú rásť podpriemerne v porovnaní s minulou dekádou.
V príspevku na LinkedIne ste spomínali, že priemerná výkonnosť zmiešaného portfólia (60 percent akcie a 40 percent dlhopisy) v budúcej dekáde môže byť len okolo 4,5 percenta. Lenže inflácia je už nad piatimi percentami. Ako sa dá v takom prostredí zarobiť?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?