Ani piatkové slabé čísla z amerického trhu práce nedokázali zastaviť optimizmus investorov, ktorí index S&P 500 vyhnali v tomto roku viac ako 40-krát na nový rekord. Ich optimizmus už viac ako pol roka nezdieľa Berkshire Hathaway, investičná spoločnosť Warrena Buffetta.
V sobotu zverejnený kvartálny report ukazuje čoraz defenzívnejšiu pozíciu investičnej skupiny. Podľa W. Buffetta sú ceny príliš vysoké a zaujímavých príležitostí je málo. Berkshire sa neponáhľa míňať, „pokiaľ si nemyslíme, že robíme niečo, čo má veľmi malé riziko a môže nám zarobiť veľa peňazí“.
V súčasnosti sa nezdá, že by trh takéto príležitosti poskytoval. Aj to je dôvod, prečo sa Berkshire postupne zbavuje svojich najväčších akciových podielov napriek rastúcemu trhu. Jedným z nich je Apple, ktorý ešte pred rokom tvoril až polovicu hodnoty akciového portfólia spoločnosti.
V treťom kvartáli Berkshire predal 100 miliónov kusov akcií Apple, čím jeho držaný objem akcie klesol pod 70 miliárd dolárov, čo aktuálne tvorí štvrtinu celého akciového portfólia. Podobne W. Buffett naložil aj s obľúbenými akciami Bank of America.
Berkshire ďalej znižuje svoju expozíciu voči akciovému trhu napriek jeho rastu. Kým na začiatku roka vlastnil akcie v hodnote 353 miliárd dolárov, na konci druhého kvartálu to bolo 285 miliárd dolárov, no na konci tretieho kvartálu hodnota klesla na 272 miliárd dolárov.
Na druhej strane neutícha záujem investora o bezpečné aktíva – pokladničné poukážky americkej vlády. Ich držba vzrástla z úrovne 234 miliárd dolárov na 288 miliárd dolárov. Spolu s 32-miliardovou hotovosťou tak Berkshire drží „v hotovosti“ viac ako 300 miliárd dolárov.
W. Buffett na pokladničných poukážkach doteraz slušne zarobil, keďže americká centrálna banka medzitým znížila úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čo vytvorilo priestor pre ich kapitálové zisky. Podľa reportu z tretieho kvartálu sa nezdá, že by Berkshire mal záujem svoju hotovostnú pozíciu znižovať.
Naopak, jej veľkosť už prekonala veľkosť akciového portfólia, čo sa nestalo nikdy v histórii. Naznačuje to vysoko konzervatívny postoj investičnej skupiny napriek optimizmu akciových investorov. Ako jeden z dôvodov sa udáva snaha Berkshire optimalizovať svoje portfólio pre prípad zvyšovania daní z kapitálových ziskov po prezidentských voľbách.
Finančný trh však vo všeobecnosti ráta s víťazstvom Donalda Trumpa, ktorý neplánuje daň zvyšovať. Spraviť by to mohla Kamala Harrisová, avšak je vysoko nepravdepodobné, že v prípade víťazstva získa aj Senát. Znamenalo by to, že by v praxi dokázala presadiť iba málo z predvolebných sľubov.
Obavy o rýchle zvyšovanie daní z kapitálových ziskov sú sotva hlavným dôvodom, prečo W. Buffett predáva akcie a nakupuje pokladničné poukážky. Za posledný rok predal akcie v objeme 166 miliárd dolárov a nakúpil pokladničné poukážky za presne rovnakú sumu. V podstate len presunul držbu rizikových akcií do konzervatívnych aktív.
Berkshire v tomto roku dosiahla zisk 25 percent, čím prekonala index S&P 500 so ziskom 20 percent. Dosiahla pritom kapitalizáciu jedného bilióna dolárov. Bežne, keď spoločnosť dosahuje zisk a nemá kam investovať, vykonáva spätný odkup svojich akcií. Tento kvartál ale Berkshire takmer žiadny odkup nespravila. Stalo sa tak prvý raz od roku 2018, kedy sa zmenila politika spoločnosti.
Je pravdepodobné, že W. Buffett si vytvára vysoké hotovostné portfólio z dvoch dôvodov. Prvým sú očakávania, že úrokové sadzby ešte klesnú a na držbe pokladničných poukážok zarobí. Druhým môžu byť očakávania, že akcie klesnú a dokáže ich kúpiť omnoho lacnejšie.
Aj keď W. Buffett dôvody svojho konania neprezentuje, isté je, že sa správa úplne odlišne ako väčšina účastníkov akciového trhu. Vzhľadom na jeho skúsenosti a históriu by nebolo múdre jeho konanie odignorovať.