1.DIČ alebo rodné číslo

Hneď na prvých riadkoch daňového priznania typu B, ktoré vypĺňajú najmä živnostníci, prenajímatelia, autori, sprostredkovatelia poistenia, zamestnanci a dohodári, ktorí mali aj iné príjmy, daňovníci riešia otázku, čo zapísať na riadok číslo 1 - či rodné číslo alebo daňové identifikačné číslo (DIČ). Platí zásada, že rodné číslo sa vypisuje len vtedy, ak nemáte DIČ.

Na sociálnych sieťach sa diskutuje aj o tom, kedy treba vyplniť riadok 3. Tu sa zapisuje kód hlavnej činnosti SK NACE a vedľa sa napíše názov tejto činnosti. Tento riadok vypĺňa len ten, kto má príjmy podľa § 6 zákona, ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov. Prenájom sa tu nezapisuje. Zoznam všetkých kódov a činností program vyplní za vás, inak ich možno nájsť na internetovej stránke Štatistického úradu alebo na stránke Finančnej správy.

2.Úľava na manželku

S uplatnením nezdaniteľnej sumy na manželku mávajú problém podnikatelia. Nezdaniteľnú sumu si zvyčajne uplatňujú na manželku, ktorá je nezamestnaná alebo je na materskej či rodičovskej dovolenke. Nevedia si spočítať, čo patrí do príjmov manželky. O tieto príjmy sa totiž znižuje nezdaniteľná suma 3 803,33 eura. Do príjmov sa počíta hrubá mzda, zárobok z dohody, príjmy z podnikania, z prenájmu, dôchodky zo sociálneho zabezpečenia, nemocenské dávky, materská dávka a dávky v nezamestnanosti. Nepočíta sa rodičovský príspevok.

Tu je tiež už od roku 2014 podstatné, koľko mesiacov manželka spĺňa podmienky. Ak by išla na materskú napríklad vlani v júli, počíta sa šesť mesiacov.

Nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa môže uplatniť iba na manželku/manžela, ktorí žijú s daňovníkom v spoločnej domácnosti a starajú sa o maloleté dieťa tiež žijúce s daňovníkom v domácnosti do troch rokov (do šiestich rokov v prípade dieťaťa so zdravotným postihnutím) dieťaťa, alebo ktorí poberali v zdaňovacom období príspevok na opatrovanie, alebo ktorí boli evidovaní na úrade práce.

3. Daňový bonus

Pri zamestnancoch o daňový bonus znižuje daň zamestnávateľ mesačne. Podnikateľ si uplatní bonus v priznaní. Na riadok číslo 32 zapíše meno dieťaťa a nezabudne tiež vyznačiť počet mesiacov. Ak sa dieťa narodí v júni, môže vyznačiť krížikom len 6 mesiacov.

Daňovníci väčšinou nepoznajú podmienku minimálnej výšky príjmu  2 112 eur (6-násobok minimálnej mzdy). Problémy robí aj ukončenie štúdia počas roku (a strata nároku na bonus). Rodičia sa môžu dohodnúť na tom, že počas niektorých mesiacov si uplatní daňový bonus matka a v iných mesiacoch otec. Mesačne je to 21,41 eura a ročne 256,92 eura. Platí zásada, že je možné deliť mesiace, nie však deti. Ak si počas roka ani jeden z manželov neuplatňoval daňový bonus na dve deti, môže si ho na všetky deti uplatniť len jeden z manželov za celý rok. Nie je teda možné, aby si na jedno dieťa uplatnil bonus otec a na druhé zase matka.

Prvýkrát možno daňový bonus získať v mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom začalo študovať, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti. Poberať bonus možno do skončenia povinnej školskej dochádzky, dlhšie len v prípade, že dieťa ďalej študuje alebo ak pre chorobu alebo úraz nemôže študovať. Najdlhšie ho možno dostávať do dovŕšenia 25 rokov dieťaťa.

4. Výdavky paušálne alebo skutočné

Paušálne výdavky sa vyplatia vtedy, ak vaše skutočné mesačné výdavky sú nižšie ako 420 eur. Pod tabuľkou číslo 1 na strane 3 treba vyznačiť, či ste použili výdavky skutočné alebo paušálne.

Novinkou je, že pri paušálnych výdavkoch treba už uviesť aj počet mesiacov podnikania v roku 2014. Ak ste podnikali len pol roka, v daňovom priznaní si môžete z príjmov z podnikania uplatniť maximálne sumu 2 520 eur (420 x 6 mesiacov). Ak ste podnikali celý minulý rok, maximum je 5 040 eur.

Podnikatelia s paušálom by v tabuľke 1b mali uviesť faktúry z minulého roka, ktoré im ich obchodní partneri nezaplatili. Ak podnikateľ tento rok s podnikaním skončí, daňový úrad bude môcť v nasledujúcom daňovom priznaní skontrolovať, či príjmy z dodatočne uhradenej faktúry po skončení živnosti dodanil.

5. A čo s odvodmi

Ak ste použili paušálne výdavky, k nim si započítate aj zaplatené sociálne a zdravotné odvody. Pod tabuľkou číslo 1 (v časti Preukázateľné zaplatené poistné z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona) musíte uviesť celkovú sumu zaplatených odvodov. Započítať musíte aj rôzne zaplatené nedoplatky zo starších období. Práve tieto nedoplatky na zdravotnom poistení potom podrobnejšie musíte uviesť na strane 12 na riadku číslo 15.

Na riadky 9, 10 a 11 na strane 12 treba uviesť odvody zaplatené v zamestnaní, ostatné riadky sú už určené pre SZČO. Na riadok 12 uvediete celkové odvody do Sociálnej poisťovne, na riadok 13 dobrovoľné poistné, na riadok 14 zapíšete celkové zaplatené zdravotné odvody (aj s prípadnými staršími dlhmi na poistnom) a na riadok 15 zase uvediete len sumu zaplatených mesačných preddavkov za január december 2014.

6. 2 % z daň

Darovanie 2 % sa zapisuje v oddiele XIII. na strane 10. Ak nechcete daň darovať, musíte zaškrtnúť vľavo možnosť "neuplatňujem postup podľa § 50 zákona". Podpis v tejto časti priznania pridáte len vtedy, ak chcete darovať podiel z vašej dane.

7. Čo zapisovať v osobitných záznamoch

Daňovníci nemajú jasno v tom, čo vlastne zapísať na stranu 11 do oddielu XIV Miesto na osobitné záznamy daňovníka. Tu sa zapisujú najmä príjmy zo závislej činnosti zo zahraničia. Nepatria však sem príjmy od zahraničných odberateľov za práce vykonané na Slovensku. 

Okrem toho tu môžete rozpísať vaše pasívne príjmy, napríklad rozdelenie príjmov z prenájmu medzi manželov, či úroky alebo licenčné poplatky.

8. Počet príloh a potvrdenia

V daňovom priznaní vypadla príloha číslo 2 Podiely na zisku (dividendy). Súčasťou tlačiva je len príloha o odvodoch na strane 12. Preto ak k tlačivu neprikladáte iné potvrdenia, zapíšete na strane číslo 11(riadok 123) počet príloh 1. Ak by ste prikladali ešte potvrdenie o príjme zo zamestnania a rodný list k uplatneniu daňového bonusu, zapíšete tu do kolónky číslo 3.

Daňovníci tiež nevedia, aké prílohy treba priložiť k tlačivu. Pri jednoduchom účtovníctve treba odovzdať aj výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch. Pri paušáli a daňovej evidencii neprikladáte nič. Ak si podnikateľ uplatňuje daňový bonus na dieťa, musí priložiť kópiu rodného listu dieťaťa alebo potvrdenie zo školy ak má stredoškoláka alebo vysokoškoláka. Pri príjmoch zo zamestnania alebo z dohody treba priložiť potvrdenie o príjme od zamestnávateľa. Pri príjmoch zo zahraničia treba priložiť doklady (originály) dokladov o zárobku z cudziny. Medzi časté chyby patrí aj vynechanie prázdnych (nevyplnených) strán daňového priznania. Každý typ daňového priznania má určitý počet strán a je potrebné odovzdať ich všetky. Ak si chcete uplatniť zľavu na manželku, nezabudnite priložiť čestné vyhlásenie o jej príjmoch.