Kým Slováci márne čakajú na informáciu, ako im chce vláda pomôcť bojovať s vysokými cenami energií, v Česku už o niečo pokročili. Kabinet Petra Fialu v najnovšej novele Zákonníka práce navrhuje, aby firmy povinne prispievali na energie zamestnancom, ktorí pracujú z domu.

Štát chce na tento účel určiť minimálnu paušálnu sumu 2,80 CZK (11 centov) za každú začatú hodinu práce. Pri plnom pracovnom úväzku (160 hodín mesačne) by to bola suma 17,60 eura za mesiac.

Na Slovensku zatiaľ náhradu nákladov za prácu z domu politici hlasno neprezentujú. Nikto však netuší, s čím príde vláda v najbližšom období, keďže o pomoci zatiaľ viac hovorí ako koná. „Takejto debate sa do budúcna určite nevyhneme. Skôr pôjde o aktivitu podnikov, ktoré budú chcieť dobrovoľne prispievať zamestnancom na zvýšené náklady,“ myslí si branch manažér žilinskej pobočky personálnej agentúry Grafton Andrej Gurín.

Supermarket,Aisle,With,Empty,Red,Shopping,Cart.
Neprehliadnite

Slováci šetria, preferujú lacné jedlo. Európa môže hladovať, ruský reťazec Mere mení taktiku

Návrh českého rezortu však slovenské firmy nevítajú, vzbudzuje v nich obavy, ako by to finančne zvládli. „V čase inflačnej i energetickej krízy a priameho ohrozenia existencie tisícov domácich podnikov považujeme návrh na zavedenie povinnosti hradiť náklady spojené s prácou na diaľku za bezbrehý a nezodpovedný populizmus,“ hovorí pre TREND situáciu u českých susedov tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Podobne kriticky návrh českého rezortu vníma aj generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz. „Povinnosť, aby zamestnávateľ hradil zamestnancovi náklady, ktoré mu vzniknú pri práci na diaľku, je v praxi veľmi ťažko realizovateľná. Dodnes totiž nepoznáme jednoznačnú odpoveď, na ktoré náklady by sa uvedená povinnosť vzťahovala,“ dodáva pre TREND.

Zložité by mohlo v praxi byť napríklad preukazovanie množstva spotrebovanej energie. „Zastávame názor, že z práce na diaľku benefitujú nielen firmy, ale aj zamestnanci, pokiaľ ide napríklad o úsporu nákladov na cestovanie, ošatenie, vlastné rozvrhnutie pracovného času či work-life balance,“ spresňuje A. Lasz.

Zhruba 60 percent Slovákov by chcelo pracovať kombináciou práce z domu a v kancelárii, uvádza v aktuálnom prieskume pracovný portál Kariéra.sk. Necelá tretina Slovákov by uprednostnila prácu z domu. Prácu výlučne v priestoroch firmy by si zvolilo 11 percent opýtaných, vyčíslil portál.

Budajov rezort presadzuje zmeny

Ako pre TREND konštatuje hovorkyňa ministerstva práce Eva Rovenská, podobné novinky ako majú Česi, nechystajú. „Zákonník práce od marca 2021 v paragrafe 52 určuje pri domáckej práci alebo telepráci vhodné opatrenia. Napríklad umožňuje uhrádzať preukázateľne zvýšené výdavky zamestnanca spojené s používaním vlastného náradia, zariadenia a iných vlastných predmetov na takúto prácu,“ spresňuje E. Rovenská. Daňové aspekty sú zase v gescii rezortu financií, ktorý takéto novinky neavizoval.

Vláda schválila koncom septembra aj dokument ministerstva životného prostredia, v ktorom je trinásť väčšinou finančne nenáročných rád, ako by mohli orgány verejnej správy ušetriť od 1. októbra 2022 do 30. apríla 2023 minimálne 15 percent energií v porovnaní s rovnakým predchádzajúcim obdobím.

A. Gurín očakáva, že percento ľudí, ktorí budú pracovať na home office v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch, bude rásť. „Tí, ktorí na home office boli počas celého roka, lebo im to situácia umožňovala, doma pracovať aj zostanú. Ďalšia skupina ľudí k nim pribudne, ale bude to skôr z rozhodnutia firiem. Určite na to môžu mať vplyv aj plánované úspory energií, ktorým sa nebudú môcť vyhnúť, dodáva branch manažér spoločnosti Grafton.

Inflačný bonus ako možné riešenie

Pokiaľ by sa táto povinnosť zaviedla aj na Slovensku, budú podnikatelia skôr presadzovať, aby kompenzačné príspevky boli oslobodené od daní a odvodov a zároveň sa dali zahrnúť do nákladov firiem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa