Nedostatok liekov i zdravotníckych pomôcok, dlhé čakacie lehoty u lekárov či v nemocniciach. Tieto problémy zaťažujú Slovákov v poslednom období, vláda Eduarda Hegera sa však rozhodla, že bude na zdravotníctve šetriť. Všetky tri zdravotné poisťovne sú v strate, nemocnice sa topia v dlhoch, lekári podali viac ako 2 100 výpovedí.

V čase, keď sa trh spamätáva z  pandémie, vláda predložila na schválenie štátny rozpočet, ktorý nezodpovedá realite. Ministerstvo financií tvrdí, že výdavky na zdravotníctvo v roku 2023 prekročia 7,6 miliardy eur, čo je o 1,2 miliardy viac v porovnaní s pôvodným rozpočtom na tento rok. Zdravotníci i odborníci z praxe však tvrdia, že čísla sú „ustrelené“ a v systéme budú chýbať ďalšie milióny, čo ešte viac vyostrí problémy na strane lekárov, nemocníc i pacientov.

 

Matovičov rezort však ide ešte ďalej – chce začať šetriť na starostlivosti o pacientov. Efektívnejšie využívanie zdrojov v zdravotníctve by vraj mohlo na budúci rok usporiť 127 miliónov eur z verejného zdravotného poistenia. Potrebné je vraj efektívnejšie využívanie liekov či riešenie počtu a cien diagnostických vyšetrení. Celkový potenciál úspor do roku 2030 vidia ministerstvá na úrovni 483 miliónov eur.

Platba za poistencov štátu by pritom mala ostať na nezmenenej úrovni. Štát platí za 2,9 milióna poistencov, na každého dáva mesačne 34 eur. V Česku je to 79 eur. Tím Vladimíra Lengvarského pripravil od nového roka viacero legislatívnych zmien, ktoré sa dotknú mnohých pacientov.

Prezident Asociácie súkromných lekárov SR (ASL) Marián Šóth je kritický k legislatívnym novinkám, ktoré vláda prijíma.  „Žiaľ, narážame na amaterizmus a neprofesionalitu v pozmeňovacích návrhoch, čo má devastačné následky na už aj tak komplikované legislatívne prostredie,“ dodáva M. Šóth. 

Ako príklad uvádza zákon 362 o lieku, ktorý následkom pozmeňovacích návrhov, bez akejkoľvek diskusie s ľuďmi z praxe. „Ten znížil dostupnosť liekov pre pacientov zo dňa na deň. Takže musím povedať že „novinky“ nemám rád, som za štandardný legislatívny proces," podotýka prezident ASL. 

Nezaostáva ani Brusel, ktorý chce zjednotiť zdravotné dáta v celej EÚ, vytvoriť jednotnú zdravotnú úniu a pripravuje nový nákup vakcín.

TREND sa na vybrané najdôležitejšie slovenské i európske zmeny z pohľadu legislatívy i praxe pozrel prehľadne nižšie vo fotostory.