Slováci musia úradom predkladať duplicitné štatistiky, zmietajú sa v chaotickej legislatíve a vláda schvaľuje nové a nové byrokratické nezmysly pre biznis. Aj takto vyzerá boj vlády Eduarda Hegera v praxi s pomocou firmám, ktorý v programovom vyhlásení vlády i predvolebných sľuboch sľubovala zlepšiť im život.
Favoritov na tohtoročný najväčší Byrokratický nezmysel je celkovo 57, do finále sa však dostali len tie „najväčšie“, ktoré sú istým spôsobom absurdné. „Desiatky tohtoročných námetov ukazujú, že boj s byrokraciou je nikdy nekončiaci proces,“ konštatuje Simona Mištíková, predsedníčka Združenia mladých podnikateľov Slovenska, ktoré je vyhlasovateľom 11. ročníka tohtoročnej ankety Byrokraticky nezmysel roka.
Najčastejšie opakujúcim sa podnetom bolo nedávno povinné nahlasovanie rodných čísel. „Aj keď štát sľuboval automatické zápisy rodných čísel, tento proces nezvládol a podnikatelia musia robiť úradníkom poštárov. A pri pohľade na ďalší z finálových nezmyslov, si to v krátkom čase mnohí zopakujú, keďže budú nahlasovať čísla nových občianskych preukazov,“ hovorí Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.
„Tohtoročná finálová desiatka nezmyslov ukazuje, prečo je dôležité neobchádzať legislatívny proces a dôsledne sa zaoberať pripomienkami z praxe,“ konštatuje Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov. „Napriek tomu čoraz častejšie vidíme schvaľovanie zmien cez skrátené konania alebo poslanecké návrhy bez možnosti pripomienok,“ pripomína.
Daňový bonus v parlamente prešiel
Zdá sa, že na najväčšiu absurditu ašpiruje nápad ministra financií Igora Matoviča. Sám navrhnutý daňový bonus nazval najväčšou pomocou tohto roka, pritom jeho výpočet predstavuje matematický hlavolam pre pokročilých. Chýbala mu jednoduchosť a logické nastavenie.
Parlament 6. decembra schválil novelu zákona o dani z príjmov s tým, že sa zvýši bonus na 140 eur mesačne, a to na prechodné obdobie dvoch rokov a platí na vyživované dieťa do 18 rokov. Samosprávam sa to bude kompenzovať zo zdrojov dane z príjmov právnických osôb.
Orbán zapol kontrolku, panika s palivami len začína, ceny šokujú. Aj Slovákov čaká tvrdá lekcia
Po novom sa podľa slov J. Solíka prihliada nielen na počet a vek detí, ale aj na čiastkový základ dane rodiča – zamestnanca či SZČO. Podľa počtu detí sa priradí percentuálny limit z čiastkového základu dane (od 20 do 55 percent), pričom sa táto suma porovná s horným stropom daňového bonusu, ktorý je stanovený fixne. Navyše, účtovníci ho musia od júla do decembra 2022 každému zamestnancovi vypočítať duplicitne, a to starým aj novým spôsobom a vyplatiť mu tú sumu, ktorá je vyššia.
Favoritov na tohtoročný byrokratický nezmysel by sa z dielne vlády možno dalo nájsť oveľa viac. „Za zmienku stojí okrem prepočtu daňového bonusu na vyživované dieťa aj index daňovej spoľahlivosti. Výpočet bonusu je tak komplikovaný, že sa na jeho aplikácii do konca roka 2022 nevedela zhodnúť ani odborná verejnosť s Finančnou správou,“ dodáva Martin Kiňo, partner audítorskej a poradenskej spoločnosti Moore BDR.
TREND sa pozrel aj na ďalšie absurdnosti z dielne vlády Eduarda Hegera v tomto roku a prináša ich prehľad.