Vláda ohlásila zníženie DPH na základné potraviny z 10 na 5 percent, a na ostatné potraviny z 20 na 19 percent. Tento pokles dane rozpútal debaty, či zníženú dépeháčku skutočne pocítia ľudia na cenách.

Vláda nechce nechať nič na náhodu najmä pri základných potravinách. So zástupcami agropotravinárskej vertikály (výrobca, spracovateľ, obchodník) preto zorganizuje okrúhly stôl. Premiér Robert Fico povedal, že kabinet bude trvať na tom, aby zníženie DPH bolo viditeľné od začiatku roka 2025.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč dokonca avizuje kontroly. Do konca roka plánuje preveriť celú vertikálu. ,,Získame základné informácie pri určitom zozname potravín, najmä za koľko sa potraviny nakupujú, aká je marža, za koľko sú predávané. Toto sa bude potom porovnávať s obdobnými kontrolami vykonanými po 1. januári 2025," tvrdí minister.

Premiér a minister sa zatiaľ stretli s obchodníkmi, tí sú pripravení nižšiu sadzbu DPH premietnuť do cien. Je tu však ale... ,,Veľmi dôležitý bude dialóg aj s našimi partnermi, s ostatnými článkami agropotravinárskej vertikály, s prvovýrobcami a spracovateľmi," uviedol prezident Zväzu obchodu Filip Kasana.

Ekonomický analytik Tatra banky Tibor Lörincz mieni, že k určitému zníženiu ceny dôjde. ,,No asi nie k úplnému poklesu o 4,5 percenta, čo by nastalo pri plnom prenose nižšej DPH do cien. Preto očakávame pokles okolo štyroch percent," povedal s tým, že pokles DPH z 20 na 19 percent pri ostatných potravinách je vzhľadom na volatilitu samotných cien potravín veľmi ťažko odkontrovateľný a či dokonca merateľný.

ANKETA: Čo si o nižšej DPH myslia ľudia z agrosektora?

TREND oslovil zástupcov výrobcov, spracovateľov aj obchodníkov. Pýtal sa ich na to, či podľa nich ceny klesnú a ako znížená DPH ovplyvní vzťahy medzi nimi samotnými.

Neznamená to fixáciu cien

Martin Krajčovič, Slovenská aliancia moderného obchodu

V rámci cenotvorby obchodníci pracujú s cenou bez DPH, tá sa následne iba priráta. Ak je DPH 20 percent, tak sa priráta 20 percent, ak bude 19 percent a na vybrané potraviny 5 percent, tak sa bude prirátavať takáto sadzba, čo znamená reálne zníženie cien potravín. Neznamená to však fixáciu cien, pretože ak našim dodávateľom budú stúpať náklady na výrobu potravín a dôjde k výraznému pohybu na medzinárodných trhoch s komoditami, tak tieto zmeny budú premietať do cien a tie sa následne budú preklápať do spotrebiteľských cien. 

Nižšia sadzba je dobrou správou nielen pre spotrebiteľov, ale aj výrobcov. Zvyšuje našu konkurencieschopnosť napríklad v pohraničných oblastiach, čo znižuje nákupnú turistiku. Viac nákupov na Slovensku znamená aj viac predaných výrobkov od slovenských dodávateľov. 

To, čo môže ovplyvniť obchodné vzťahy vo vertikále, sú ďalšie náklady, ktoré vyplývajú z konsolidačného balíčka, ktoré budú zvyšovať náklady všetkým podnikateľom, vrátane výrobcov a predajcov potravín.

V roku 2016 mala nižšia DPH krátkodobý efekt

Jana Holéciová, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

Vítame, že konsolidácia verejných financií svojím spôsobom zohľadňuje ťažkú a komplikovanú situáciu v sektore agropotravinárstva a je tu snaha vlády konkurenčne zvýhodniť chutné a zdravé a domáce potraviny. Na druhej strane sa však domnievame, že zníženie DPH pri základných potravinách bude mať len krátkodobý efekt pre spotrebiteľa.

Náš názor, že nižšia DPH až tak výrazne nepomôže spotrebiteľom a ani samotnému poľnohospodárstvu a potravinárstvu, opierame o skúsenosti z minulosti a naše pozorovania v tejto veci. Napríklad v roku 2016 sme robili vlastný prieskum spotrebiteľských cien, ktorý Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora robila pol roka po znížení DPH na potraviny v roku 2016. Po skončení monitoringu k 30. júnu 2016 sa význam zníženia DPH rozplynul. Efekt na spotrebiteľské ceny bol len dočasný, pretože zníženie DPH sa stratilo pravdepodobne v marži obchodných reťazcov. 

Predpokladáme preto, že zníženie DPH na 5 percent pri základných potravinách ich ceny zníži len dočasne. Ceny potravín sa môžu dočasne stabilizovať, ale znížená DPH nepomôže výraznému zníženiu cien potravín v dlhodobom časovom horizonte. Pre výrobcov potravín sú dôležité také opatrenia, ktorými by došlo k zníženiu odvodového a daňového zaťaženia, k zlepšeniu vyjednávacej pozície slovenských výrobcov pri rokovaním s obchodníkmi o navýšení odbytových cien, a to aj z dôvodu neustáleho zvyšovania vstupných nákladov pri výrobe potravín.

Nevyhnutná je však najmä priama podpora štátu prostredníctvom štátnej pomoci do potravinárskeho spracovateľského priemyslu, tak aby sa v tejto pomoci dokázali naši domáci výrobcovia porovnávať s výrobcami v rámci okolitých krajín EÚ ale aj inými výrobcami, ktorí pre nich predstavujú priamu konkurenciu.

Neočakávame znižovanie cien potravín

Eva Forrai, Slovenský zväz spracovateľov mäsa

Podľa mediálne avizovaných konsolidačných opatrení znižovanie cien potravín neočakávame, nakoľko v dôsledku ich zavedenia bude na strane zamestnávateľov dochádzať k zvyšovaniu nákladov, čo sa negatívne prejaví aj na zvýšenej cene potravín uvádzaných na trh.

Zmeny v sadzbe DPH medzi jednotlivými článkami vertikály neovplyvnia ceny na úrovni jednotlivých článkov vertikály, nakoľko medzi sebou obchodujú spravidla bez DPH. Tvorba konečnej spotrebiteľskej ceny je výlučne v kompetencii obchodu.

Podľa názoru Slovenského zväzu spracovateľov mäsa by vláda mala konsolidovať verejné financie hlavne zefektívnením výdavkov štátnej správy a nie zavádzaním výdavkov na strane výrobcov, ktoré v konečnom dôsledku vedie k navyšovaniu cien vyrábaných produktov.

Môže prísť cenový výkyv

Juraj Mačaj, Agromačaj, s.r.o.

Všetci vieme, že krajina musí šetriť. Nemáme tu len zmeny v DPH, konsolidácia sa dotkne aj vysokopríjmových osôb. Financie nie sú v dobrom stave, máme krízu. Treba to len prečkať a pracovať na lepších časoch.

Otázka znižovania cien potravín pre nižšiu DPH je zložitá téma. Ministerstvo pôdohospodárstva má reálny plán, ako kontrolovať obchodníkov. Nemyslím si však, že obchodníci budú mať nejakú snahu na tomto zarábať. Podľa mňa ak klesne DPH, klesnú aj ceny. Máme však trhové hospodárstvo. Môže sa stať, že ceny klesnú a o týždeň príde nejaký výkyv z objektívnych dôvodov.

Prvovýrobca má minimálny dosah

Peter Jágrik, Slovenské farmárske, a.s.

My ako provýrobcovia vyrábame mlieko alebo pšenicu, ktoré posielame ďalej spracovateľom. Náš dosah na cenu je minimálny. Naše vstupy do ceny výrobku sú na úrovni 30 až 40 percent, ostatné je finálne spracovanie výrobku. Bude preto dôležité ako konečný článok v našom reťazci, to je obchodník, prenesie zníženú DPH do ceny tovaru.

Je pravda, že nová 23-percentná DPH nám zvýši náklady. Nie je to priaznivý krok. V prípade daňovej povinnosti na DPH vznikne väčší nápor na cash flow, musíme mať viac prostriedkov, aby sme to zaplatili. Ak však budeme mať vstupy na porovnateľnej úrovni, uplatníme si odpočet DPH.