Ruský prezident Vladimir Putin vydal dekrét, ktorým od februára do júla budúceho roka zakázal export ropy a ropných produktov do krajín uplatňujúcich cenový strop. To sa týka aj Slovenska. Svetový trh s ropou na dekrét zareagoval pokojne.

Podľa ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu celkom pokojne. „Zatiaľ nemožno predpokladať, že by ruský krok výraznejšie zvýšil svetové ceny ropy. Môže však dôjsť k skôr čiastkovým problémom so zásobovaním ropnými produktmi v niektorých členských krajinách EÚ. To by viedlo k rastu cien hlavne nafty, ktorý by však nemal byť zďaleka taký výrazný ako ten jarný,“ spresňuje.

„Ide o Putinovu snahu ovplyvniť EÚ nepriamo tým, že teraz bude musieť západ viac zásobovať východoeurópske suchozemské štáty,“ vyhlásil ekonóm spoločnosti Natland Petr Bartoňa pre ČTK.

Rovnako rafinéria Slovnaft zostáva zatiaľ pokojná. Cenový strop na ruskú ropu sa týka totiž predaja ropy po mori, teda aspoň zatiaľ.  Do Slovnaftu prúdi ropa z Ruska ropovodom Družba, na ktorý sa cenový strop nevzťahuje, avizovala spoločnosť. 

Európske vyhliadky nie sú optimistické

Podľa agentúry Bloomberg bude v najbližších mesiacoch takmer každý štát bojovať s nedostatkom nafty, a to v čase, keď kríza v zásobovaní takmer všetkých svetových trhov s energiou zhoršila infláciu a utlmila ekonomický rast. Dôsledky môžu byť veľké, upozornila agentúra. Do toho vstupujú aj sankcie, ktoré pred mesiacom zaviedla Európska únia na ruskú ropu a ďalšie novinky, ktoré zásadne ovplyvnia aj slovenský trh.

Globálne vývozné trhy sú také napäté, že chudobnejšie krajiny môžu byť od trhu odstrihnuté, varuje Bloomberg. „Je to určite najväčšia naftová kríza, akú som kedy zažil,“ povedal bývalý riaditeľ talianskej rafinérie Saras Dario Scaffardi, ktorý v tomto odvetví pracoval takmer 40 rokov.

Sociálna poisťovňa, eurá (ilustračné)
Neprehliadnite

Pozrite si 13 zmien v roku 2023. Slovákov čakajú nižšie penzie i generálny pardon štátu

Veľkým problémom je najmä premena ropy na palivá. Čiastočne je to dôsledkom pandémie. Keď pandemické obmedzenia prudko znížili dopyt, rafinérske firmy zavreli najmenej ziskové prevádzky. Odklon od fosílnych palív tiež znížil investície do tohto odvetvia. Podľa údajov spoločnosti Vortexa sa ročne do Európy dopravilo na lodiach zhruba 500 miliónov barelov, z toho asi polovica pochádzala z ruských prístavov, uvádza agentúra ČTK.

Trh s ropou sa kriví čoraz viac

Európska rada ešte v júni 2022 prijala šiesty balík sankcií, ktorý okrem iného zakazuje nákup, dovoz alebo presun ropy a určitých ropných produktov z Ruska do EÚ. Obmedzenia sa uplatňujú od 5. decembra 2022 na ropu a od 5. februára 2023 na ostatné rafinované ropné výrobky.  

Na výrobky z ruskej ropy, dovážanej prostredníctvom ropovodu, sa zatiaľ pre Slovensko vzťahuje do výnimka. Slovnaft ich bude môcť do 5. decembra 2023 exportovať do Česka a možno aj na Ukrajinu. O tom sa však zatiaľ rokuje v Bruseli. Česko totiž nie je v produkcii motorovej nafty sebestačné.

Obmedzenie výkonu Slovnaftu spôsobí ešte väčšiu dopytovo-ponukovú nerovnováhu na trhu palív, čo sa v trhovej ekonomike prejavuje štandardne tlakmi na rast ich cien.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa