Európska Komisia v decembri prezentovala plán, podľa ktorého by sa mohla časť ruských aktív zmrazených v rámci sankcií v bankách na Západe použiť na znovuvybudovanie zbombardovanej Ukrajiny.
Rusko využilo dieru v sankciách, privyrobilo si viac ako miliardu dolárov
Tento návrh musia jednohlasne schváliť všetky členské krajiny EÚ a je súčasťou širšej diskusie o zriadení špeciálneho fondu na obnovu Ukrajiny. Škody po vojenských útokoch Ukrajiny od začiatku invázie v roku 2022 presahujú 150 miliárd eur. A to sa konflikt ešte nekončí.
Len aby sa zákon neporušil
Spôsobov, ako použiť ruské peniaze, je viacero, a nikto nechce riskovať, že vznikne precedens, podľa ktorého je možné niekomu zhabať majetok len preto, že na to existuje správny dôvod. Nakoniec, množstvo západných firiem má majetok v Rusku a už teraz oň prichádzajú. Moskva sa však snaží zachovať zdanie štandardizovaného postupu, ktorý sa opiera o paragrafy zákonov.
Len za prvý rok invázie sa ruskí oligarchovia dostali k majetkom západných firiem v objeme 40 miliárd dolárov v obrovskej zľave. Neplatili viac ako polovicu trhovej hodnoty a do toho si ešte Moskva účtovala poplatok vo výške desať percent za to, že firma odchádza z Ruska.
Celkové škody západných firiem sa v lete 2023 šplhali k 80 miliardám dolárov, dnes už budú ešte vyššie.
V decembri 2023 podpísal prezident Vladimír Putin dekrét, ktorý umožňuje skonfiškovať a rýchlo predať majetok v hodnote miliárd dolárov patriaci západným energetickým firmám. Ide o rakúsky OMV a nemecký Wintershall, ktoré spoločne držali 60 percent podielu projektu ťažby ropy na ďalekom ruskom severe.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?