Slovenské stavebníctvo posledné mesiace zaostáva za vlaňajšími výsledkami, ba čo viac, ďalej sa prepadáva do mínusových čísiel. Marcové štatistiky dokonca šokovali aj samotných stavbárov, ktorí na alarmujúcu situáciu poukazujú dlhodobo. Dosiahnuť aspoň zastavenie prepadu v tomto roku bude podľa odborníkov ťažšie, ako sa predpokladalo.
Štatistické dáta sú alarmujúce
V marci tohto roka výkony v sektore stavebníctva ďaleko zaostávali za vlaňajškom. Spomalila výstavba budov i práce na inžinierskych stavbách. Podľa posledných dát Štatistického úradu (ŠÚ) SR stavebná produkcia koncom prvého kvartálu 2024 medziročne klesla o 9,4 percenta.
„Prispela k tomu najmä o desatinu nižšia domáca nová výstavba. Z pohľadu výrobného zamerania spomalila výstavba budov a dvojciferne sa prepadli práce na inžinierskych stavbách. Nedarilo sa ani stavebným prácam v zahraničí,“ uvádza hovorkyňa úradu Jana Morháčová.
Produkcia stavebníctva v marci v porovnaní s minuloročným marcom klesla o viac než deväť percent, na 484,3 milióna eur. Segment stavbárov zažíva pokles už štvrtý mesiac po sebe. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia medzimesačne klesla o 7,5 percenta.
Z hľadiska výrobného zamerania výstavba budov klesla medziročne o 8,1 percenta. Práce na inžinierskych stavbách, kam patrí výstavba diaľnic, sa prepadli až o 15,5 percenta. „Bolo to najviac od januára 2022,“ hovorí J. Morháčová. Produkciu nevylepšili ani práce v zahraničí. Tie skončili v mínuse o 16,5 percenta.
Susedia silnejú, my slabneme
Stavebná produkcia za prvý kvartál klesla medziročne o 6,6 percenta, na 1,3 miliardy eur. Počas troch mesiacov boli v mínuse všetky jej zložky. Dominantná tuzemská nová výstavba sa podľa J. Morháčovej znížila o 7,8 percenta, opravy a údržba o 0,4 percenta a ostatné práce o 11,6 percenta.
„Stavebná produkcia z výstavby budov vykázala pokles o 5,5 percenta a práce na inžinierskych stavbách o desať percent,“ vysvetľuje hovorkyňa ŠÚ SR. Tieto čísla zaskočili aj prezidenta Zväzu Stavebných podnikateľov Slovenska Pavla Kováčika.
Najnovšie dáta vníma alarmujúco predovšetkým z dôvodu, že aktuálny medziročný prepad je ďalším pokračovaním kontinuálneho prepadu od roku 2018. Ten kumulatívne dosiahol už mínus 30 percent.
„Ak napríklad v susednom Poľsku stavebníctvo narástlo o 20 percent, alebo v Českej republike o desať percent, tak sú rozdiely vo výkonnosti ešte hrozivejšie,“ varuje. Najnovšie nepriaznivé výsledky naplno prejavujú podľa neho nakumulované a neriešené systémové problémy stavebníctva na Slovensku.
Kopia sa systémové problémy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?