Podnikateľskému prostrediu v Českej republike situáciu naďalej komplikuje veľká byrokracia bez razantnejšieho osekania úradníckeho aparátu.
Zástupcovia českého priemyslu, obchodu i malých a stredných podnikateľov sa zhodujú na potrebe konsolidácie verejných financií. Zvyšovaním daní či DPH na kojeneckú vodu sa však ciele míňajú účinku. V ankete TRENDU odpovedajú na tieto otázky:
1. Ako sa uplatnenie konsolidačného balíčka v praxi podpíše na podnikateľskom prostredí v ČR?
2. Ktoré zo zmien budú pre firmy a podnikateľov najvýraznejšie? Vyššie zdanenie príjmov právnických osôb, obmedzenie niektorých daňových úľav, zvýšenie odvodov?
Tomáš Prouza, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu ČR
1. V prvom rade musím povedať, že český štátny rozpočet konsolidáciu nutne potrebuje. Stav, v akom sa vinou rozhadzovania počas covidového obdobia a následnej energetickej krízy nachádza, nemôže žiadna zodpovedná vláda nechať bez povšimnutia. Problém však vidím v štruktúre opatrení a tiež v tom, že na ne nenadväzujú žiadne ďalšie. Mám na mysli primárne tie, ktoré by firmám vytvárali cesty k rastu.
To, že sa snažíme upchať dieru v lodi je síce fajn, ale my máme pokazený aj motor. Bez neho sa budeme v búrlivých vodách súčasnej ekonomickej situácie len pohupovať na mieste a skôr či neskôr sa diera v trupe objaví znovu. Takže konsolidačnému balíčku rozumiem, firmy vyššie dane zvládnu, ale k tomu je potrebné urobiť i to „B“. Konkrétne vytvoriť podmienky pre rast.
A to sa, žiaľ, zatiaľ nedeje, či už ide o znižovanie byrokracie, zjednodušovanie a zrýchľovanie budovania infraštruktúry alebo otvorenia pracovného trhu. Pokiaľ sa niečo podpíše na podnikateľskom prostredí v ČR a šanci na rast ekonomiky, tak je to práve toto.
2. Firmy, ktoré pôsobia v ČR, opakovane dokazujú svoju schopnosť byť úspešné a zvládnuť každú krízu, ktorá príde. Ale nesmie ich drviť byrokracia a komplikovanosť povoľovacích procesov. Štát zabúda na to, že je tu pre nás, má vytvárať podmienky na rozvoj, a nie vymýšľať stále nové a nové regulácie, ktoré maximálne živia ďalších a ďalších úradníkov.
Tí by mali premýšľať, ako podnikanie uľahčiť, a nie ho komplikovať. Pokiaľ stavebné konanie k novým projektom trvá sedem rokov, ochota investovať klesá, tým sa znižuje perspektíva ziskov, a tým i príjem do štátneho rozpočtu. Namiesto toho, aby sme zrušili úplne nezmyselné poľnohospodárske dotácie podľa rozlohy polí a nahradili ich tými, ktoré sa nám v budúcnosti vrátia, napríklad do technológií, skladov a podobne, tak vláda zvyšuje DPH na kojeneckú vodu. A tiché víno, niekým vytvorený mýtus o národnom poklade, dokonca pošleme na pulty bez spotrebnej dane. Neprekáža mi konsolidácia, prekáža mi nekoncepčnosť.
Josef Jaroš, predseda predstavenstva Asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov ČR
1. Asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov ČR dlhodobo vníma nutnosť a povinnosť vlády ČR reagovať na neudržateľný stav verejných financií, respektíve deficit štátneho rozpočtu. No opatrenia, ktoré ohrozujú najmä malé a stredné firmy a živnostníkov považujeme za neefektívne alebo priamo škodlivé a podkopávajúce ekonomický rast.
Za posledných päť rokov sa príjmy štátneho rozpočtu zvýšili o 28 percent, výdavky však o 38 percent. V príjmovej stránke rozpočtu podnikatelia (a nielen oni) kľúčový problém nevidia. Naopak chýbajú prorastové opatrenia a skutočné a zásadné zjednodušenie celého podnikateľského prostredia, čo každý podnikateľ v okamihu zvyšovania daní a „uťahovania opaskov“ oprávnene predpokladá.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?