Už mesiace trvajúci maďarsko-chorvátsky konflikt o cenu prepravy ropy cez ropovod Adria ohrozuje zásobovanie Slovenska neruskou ropou. Situácia je vážna pre sankcie Európskej únie (EÚ) proti Rusku. Kým tie nútia európske štáty nahradiť ruskú ropu inými alternatívami, rafinérie musia investovať stámilióny eur na nové technológie s cieľom efektívne spracovať americkú či arabskú ropu. Vzhľadom na vysoké ceny, ktoré určili Chorváti za prepravu fosílnej suroviny je však otázne, či sa k nej vôbec dostanú.
Ohrozený je celý región
Pre spoločnosť Slovnaft je kľúčová dlhodobá dohoda medzi spoločnosťou MOL a chorvátskou firmou Janaf, ktorá prevádzkuje ropovod Adria. Ako pre TREND uvádza hovorca bratislavskej rafinérie Anton Molnár, pokiaľ sa majú dodržať sankcie, dohoda je zásadná nielen pre nich, ale aj pre Slovensko a celý región.
„Najmä keď práve kvôli sankciám ideme tento rok počas generálok upravovať technológiu. Ak nebude dostatok alternatívnej ropy, bude mať celý náš región v decembri tohto roka, keď sa pre Slovensko skončí výnimka na vývoz produktov z ruskej ropy do Českej republiky, problém,“ spresňuje.
Slovnaft diverzifikuje svoje zdroje ropy od roku 2016. Posledné dva roky vyvíja úsilie, aby postupoval v súlade so sankciami Únie proti Rusku. Doteraz úspešne otestoval viaceré alternatívne druhy rôp dostupných na trhu. Okrem toho zvýšil rýchlosť ich spracovania, aby ďalej mohol zásobovať palivom český, rakúsky a poľský trh.
„Slovnaft je jedinou exportnou rafinériou v regióne a zohráva kľúčovú úlohu pri zásobovaní týchto krajín. Keďže Slovensko nemá prístup k moru, jedinou cestou, ako sa dostať k neruskej rope, je cez ropovod Adria kontrolovaný chorvátskou spoločnosťou Janaf,“ dodáva A. Molnár.
Odkázaní na alternatívne ropy
V súčasnosti Slovnaft spracúva okolo 30 percent alternatívnych druhov rôp. Aby však mohol zásobovať región po uplynutí platnosti výnimky pre Česko v decembri tohto roka, musí zvyšovať vlastnú spracovateľskú kapacitu alternatívnych rôp. Podľa A. Molnára si to vyžaduje technologické úpravy, ako aj predvídateľné podnikateľské prostredie a partnerov.
„Preto nás znepokojuje aktuálna situácia, že dostávame ropu bez platnej zmluvy, za niekoľkonásobne vyššiu cenu, ako je trhová. Dúfame, že výsledok prebiehajúcich rokovaní povedie k dohode, ktorá posilní bezpečnosť dodávok v regióne a vytvorí z dlhodobého hľadiska predvídateľnú situáciu na dodržiavanie sankcií voči Rusku.“
Ropa pochádzajúca z Ruska predstavovala minulý rok podiel zhruba 70 percent z objemu spracovanej suroviny v Slovnafte. Zvyšných 30 percent predstavovali rôzne druhy iných rôp. Ide o ropu, ktorú firma nakúpila na trhu a doprava sa uskutočnila po mori do chorvátskeho prístavu Omišalj, odkiaľ ju ropovodom Adria prepravili do bratislavskej rafinérie. V roku 2023 to bola ropa z Blízkeho východu, Ázie či z USA.
Cenová vojna medzi MOL-om a Janafom
Vojna na Ukrajine od februára 2022 a sankcie uvalené na Rusko skomplikovali situáciu európskych krajín, ktoré boli odkázané na dovoz ropy a plynu z Ruska. Na prepravu ropy pre strednú Európu sa preto stala veľmi významnou trasa cez Chorvátsko.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?