Ministerstvo hospodárstva pripravuje novelu vyhlášky, ktorá zmení pravidlá rozpočítavania nákladov na teplo a teplú vodu v bytových domoch. Cieľom je spravodlivejšie rozdelenie nákladov a väčšia kontrola vlastníkov nad vlastnými výdavkami. Novela reaguje na problémy a zohľadňuje rastúce požiadavky na energetickú efektívnosť. Avšak, niektoré oblasti, ako prerozdeľovanie nákladov u odpojených bytov, alebo riziko nespravodlivých rozhodnutí pri nízkom kvóre na schôdzach, zostávajú sporné.
Rozpočítavanie nákladov na teplo
Rozpočítavanie nákladov na teplo a teplú vodu v bytových domoch je oblasťou, ktorú dlho riadili pevne stanovené pravidlá. Tie však často neposkytovali flexibilitu, ktorá by umožňovala zohľadniť individuálne investície vlastníkov do úspor energie alebo využívanie alternatívnych zdrojov tepla. Takíto vlastníci museli prispievať rovnako ako tí, ktorí sa spoliehali na centrálne zdroje a mali vyššiu spotrebu.
Vyhláška z roku 2022 zaviedla pravidlá pre rozpočítavanie nákladov na vykurovanie a decentralizované zdroje tepla, no novelou sa tieto pravidlá upravia. Ministerstvo tvrdí, že cieľom je zaviesť systém, ktorý by bol spravodlivejší, najmä pre vlastníkov, ktorí znižujú energetické náklady. Aktuálne sa vyhodnocuje pripomienkové konanie k novele. Rezort predpokladá, že jej implementácia prinesie možnosť prerozdeliť náklady podľa reálnej spotreby a prevádzkových podmienok bytových jednotiek.
Snahu o spravodlivejšie rozdelenie nákladov víta Asociácia rozpočítavačov tepla a vody (ARTAV) Slovensko, no upozorňuje na riziká. Podľa predsedu rady asociácie Dušana Slobodníka novela vyhlášky z roku 2022 zaviedla povinnosť, aby aj odpojené byty prispievali na dodávku tepla z centrálneho zdroja vo výške základnej zložky. Tento krok vyvolal nesúhlas niektorých vlastníkov odpojených bytov, ktorí nesúhlasia s tým, že musia prispievať na centrálny zdroj napriek tomu, že ho nevyužívajú.
Medzi ďalšie otvorené otázky patrí hodnota Pmax, ktorá určuje maximálny povolený rozdiel medzi nákladmi na teplo pre byty s najvyššou a najnižšou spotrebou. „Ako hlavný problém vidíme v nespravodlivom rozpočítavaní nákladov na ohrev teplej vody. Vlastníci s vyššou spotrebou teplej vody sa skladajú na náklady susedom s nižšou spotrebou. Ide o desiatky až stovky eur ročne na byt a týka sa to 98 percent všetkých domov. Politická objednávka bola však iná,“ upozorňuje D. Slobodník.
Prichádzajú nové pravidlá
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?