Koalícia chystá ďalšie nepríjemné prekvapenie pre budúcich penzistov. Vládni poslanci im navrhujú zobrať pätinu až štvrtinu úspor z druhého piliera. Nadpriemerne zarábajúci ľudia po nástupe do penzie majú jednorazovým zdanením prísť o tisíce až desaťtisíce eur. Zásadnú zmenu má parlament prijať v rámci druhého čítania zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Bez konzultácie s nezávislými odborníkmi alebo verejnosťou.
Vládu k takémuto správaniu pravdepodobne vedú obavy z negatívnej reakcie občanov. V druhom pilieri má totiž 1,7 milióna Slovákov investovaných vyše 11,5 miliardy eur. Ľudia tieto peniaze považujú za svoje a sú mimoriadne citliví na snahy o ich znárodnie. Napriek tomu tieto obrovské zdroje vždy lákali ľahkovážnych politikov. Populisti sa k nim v minulosti snažili dostať prostredníctvom opakovaného otvorenia druhého piliera. Tentoraz je v hre drakonické ošklbanie sporiteľov prostredníctvom dane z príjmu.
Nízke súkromné dôchodky
Pred sedemnástimi rokmi štát vstup do druhého piliera vo veľkom propagoval. Ľuďom za sporenie na dôchodok sľuboval viaceré výhody. Asi tou najväčšou je oslobodenie zarobených peňazí od dane z príjmu. Vďaka tomu je v súčasnosti oveľa výhodnejšie investovať peniaze v druhom pilieri ako napríklad v podielových fondoch.
Druhý pilier je rozdelený na dve časti. Človek si počas pracovnej kariéry sporí vo vybranom fonde dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Po odchode do penzie si môže za usporené peniaze od súkromnej poisťovne kúpiť doživotný dôchodok. Nadpriemerne zarábajúci ľudia majú ešte jednu možnosť. Všetky peniaze zarobené v druhom pilieri môžu naraz vybrať a ľubovoľne minúť. Jedinou podmienkou je poberať z prvého piliera minimálne priemerný dôchodok, čo je zhruba 520 eur).
V rámci reformy chcela vláda jednorazový výber zakázať. V takom prípade budú ľudia s veľkými úsporami tlačení do kúpy nízkych súkromných penzií. Napríklad za doživotný mesačný dôchodok 100 eur je potrebné poisťovni jednorazovo zaplatiť 35-tisíc eur. Čisto matematicky sa človeku peniaze vrátia po viac ako 29 rokoch života na penzií. V realite to bude ešte horšie. Súkromná penzia totiž nie je vôbec valorizovaná a vysoká inflácia dramaticky zníži jej kúpnu silu.
Dôchodková lúpež storočia
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?