Kľúčový z hľadiska budúcnosti predajnosti bytov a domov bude vývoj ekonomiky, zamestnanosti, miezd, ale aj výška úrokových sadzieb, cena stavebných nákladov, rýchlosť povoľovacích procesov či nálada na realitnom trhu. Do akej miery sa to prejaví v regiónoch Slovenska, aj o tom hovorí analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický, ktorý sa zapojí do diskusie na dané témy počas konferencie TREND Reality & Development 2024 už dňa 28. mája 2024.
V čom vidíte význam odborných konferencií, akou je aj konferencia, ktorú pripravuje týždenník TREND?
Pre odborníkov je konferencia TREND Reality & Development 2024 príležitosťou inšpirovať sa, získať nové poznatky či motiváciu, ale taktiež spoznať nové trendy. Vytvára priestor na stretnutia s kolegami a budovanie nových vzťahov. Keďže realitný trh a development prešiel v posledných rokoch dynamickým vývojom, zostať v centre diania je dnes naliehavou výzvou.
Kríza v biznise s nehnuteľnosťami preverila schopnosti trhu, developerov a možnosti Bratislavy. Existuje priestor na nové developerské projekty, aj keď posledný rok predajnosť novostavieb zabrzdili drahšie hypotekárne úvery?
Cyklický vývoj na realitnom trhu prináša so sebou aj to, že z času na čas predaj novostavieb viazne. Bez ohľadu na to, že v posledných mesiacoch vidíme oživenie, priestor pre nové developerské projekty je zaujímavý. Všetci totiž vieme, že na Slovensku sa dlhodobo boríme s veľkým deficitom bytov.
Ako hodnotíte súčasnú situáciu a ďalší vývoj trhu v regiónoch Slovenska? Od čoho bude hlavne závisieť budúcnosť realít vrátane developmentu?
Keďže dnes už pád cien bytov nikto neočakáva, chuť kupovať rastie. Rovnako sa zlepšuje nálada na trhu, na citeľné oživenie si však ešte musíme počkať. Hoci ľuďom mzdy rastú a ich kúpyschopnosť sa zlepšuje, bez poklesu úrokových sadzieb na hypotéky prevratný zlom na trhu neuvidíme.
Je dostupnosť bývania lepšia v Bratislave, alebo skôr v iných krajských mestách? Aké faktory vplývajú na predajnosť bytov a domov?
Hoci sú platy v Bratislave v porovnaní s ostatnými časťami krajiny podstatne vyššie, neznamená to, že je tu aj lepšia dostupnosť bývania. Dôvodom sú výrazne vyššie ceny bytov ako inde. Napríklad v Bratislavskom kraji ľudia zarábajú o polovicu viac ako v Prešovskom kraji, kde sú mzdy najnižšie, no byt v hlavnom meste je v porovnaní s metropolou Šariša drahší až o dve tretiny. Predajnosť bytov a domov sa okrem makroekonomických parametrov odvíja aj od kúpyschopnosti v danom regióne a aktuálnym pomerom medzi ponukou a dopytom.
Aký je váš hlavný odkaz pre čitateľov týždenníka TREND, ktorý odznie aj na bratislavskej konferencii?
Na Slovensku dlhodobo chýba niekoľko stotisíc bytov. Ak ich niekto postaví, budú to developeri. Práve oni dávajú tvár aj našim mestám. Nezostáva teda nič iné, iba ich viac počúvať a brať ako rovnocenných partnerov.