Pred rokom, 25. októbra, bola vymenovaná štvrtá vláda Róberta Fica, ktorá v ten deň mala za sebou prvé zasadnutie. Jej programové vyhlásenie nesie názov „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť na Slovensku“.

Na najbližšie štyri roky v ňom sľubuje stabilizovanie verejných financií ako základný predpoklad pre udržateľný rozvoj bez toho, aby sa nezhoršovala životná úroveň obyvateľov. V pôdohospodárstve sa chce zamerať na potravinovú bezpečnosť, plánuje pokračovať v dotáciách cien energií. V oblasti daní mieni zabezpečiť spravodlivosť zmenou pomeru medzi zdanením majetku a kapitálu a zdanením príjmov z práce. Trend sa opýtal odborníkov z jednotlivých oblastí, čo všetko sa vláde podľa nich podarilo dosiahnuť.

Situácia podnikateľského prostredia sa zhoršila

Miriam Filová, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení

Po roku pôsobenia vlády podnikateľské prostredie nezaznamenalo zlepšenie, ba naopak, situácia sa v mnohých ohľadoch zhoršila. Najvýraznejším negatívnym dopadom bude konsolidačný balíček, ktorého opatrenia síce smerujú k stabilizácii verejných financií, no mali byť riešené systematickejšie a citlivejšie.

Minister financií Ladislav Kamenický počas októbrovej schôdze, kedy poslanci schválili konsolidačný balíček za 2,7 mld eur.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Minister financií Ladislav Kamenický počas októbrovej schôdze, kedy poslanci schválili konsolidačný balíček za 2,7 mld eur.

Považujeme taktiež  za  nevyhnutné, aby boli na vrcholné pozície ministerstiev, či iných štátnych inštitúcií dosadzovaní odborníci, ktorí rozumejú danej problematike. Nekompetentné rozhodnutia budú mať  dlhodobé negatívne dôsledky pre občanov, podnikateľské prostredie a celú ekonomiku. Zároveň je neprípustné, aby vláda „legitimizovala“ konšpirátorov a šíriteľov dezinformácií. Títo ľudia narúšajú dôveru občanov v inštitúcie a odborníkov  a v konečnom dôsledku podkopávajú  stabilitu krajiny.

Rozpačité financie, slabé hospodárstvo, zlá vizitka pôdohospodárstva

Viliam Páleník, Ekonomický ústav SAV

Najdôležitejší ekonomický rezort je ministerstvo financií, ktoré už zostavovalo dva štátne rozpočty. Po voľbách rezort prebral minister, ktorý už mal s ním skúsenosti. Pri prvom rozpočte hovoril, že nebude potreba väčšej stabilizácie verejných financií, že je to zvládnuteľné a že zvyšovanie DPH je neprijateľné. Bol prijatý polmiliardový balíček. Po roku vládnutia sa ukázalo, že povolebné predstavy boli nekvalifikované alebo populistické. Nový konsolidačný balíček ukazuje, že už pred rokom bolo treba pristúpiť k stablizačným opatreniam, k zvýšeniu sadzieb DPH. Ministerstvo financií týmito dvomi rozpočtami pôsobí skôr rozpačitým dojmom namiesto skúseného rezortu, ktorý by mal prinášať do ekonomiky nové kvalifikované pohľady.

V ďalšom ekonomickom rezorte prišiel nový minister dopravy s plánmi, čo všetko sa bude stavať v diaľniciach, tuneloch, na železniciach. Predložil predstavy o rozvoji leteckej a vodnej dorpavy. Tieto plány sú veľmi chvályhodné. Nábeh rozsiahlych aktivít je potrebný, som však trochu skeptický v tom, či je to realizovateľné.

Výsledky nemenej dôležitého ministerstva hospodárstva sú tak nevýrazné, že človek na tento rezort aj pozabudne. Každopádne hlavná téma ministerstva pri zostavovaní verejných rozpočtov je cena energií, ako sa regulujú, ako budú dotované. Dnes, keď je už rozpočet v parlamente, stále nevieme, aká bude politika štátu v tejto oblasti. Či ceny budú dotované plošne alebo selektívne. Za energetiku sa nedá povedať, že by ministerstvo hospodárstva prinieslo nejaké oživenie, alebo posilnenie stability ekonomiky v oblasti energií.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková ešte nepredstavila plán, či a ako bude štát dotovať energie.
Zdroj: TASR/Martin Baumann
Ministerka hospodárstva Denisa Saková ešte nepredstavila plán, či a ako bude štát dotovať energie.

Na pôdohospodárstve boli posledný rok problémy s čerpaním eurofondov, stabilizáciou Pôdohospodárskej platobnej agentúry, vyplácaním priamych platieb. Rezort farmárov vyzýval, aby trpezlivo na platby čakali. Takže táto oblasť sa nedá hodnotiť pozitívne. Čo sa týka cien potravín, vláda si dala za cieľ udržať ich na stabilnej úrovni v čase inflácie, ktorá bude spôsobená konsolidáciou.

Zoznam základných potravín má pomôcť k zastaveniu potencionálneho rastu cien potravín. Tento zoznam minister nezvládol. Nie sú v ňom potraviny, ktoré kupujú najchudobnejší ľudia, nie sú ani najzdravšie, ani slovenské. Minister zdedil zlý a spackaný zoznam od bývalej šéfky rezortu Gabriely Matečnej, ktorý mu možno ako štátna tajomníčka posunula. Medzi základnými potraviny nie sú vajcia, ovocie ako slivky, marhule. Je tam kyslá smotoana ale nie sladká. Za to sú v ňom osladené jogurty, ktoré s éčkami vyrábajú zahraničné firmy a s podporou reklamy ich aj draho predávajú. Tie základné potraviny nie sú dobrou vizitkou ministerstva pôdohospodárstva.

Sociálny rezort by som zhodnotil z hľadiska zamestnanosti. Situácia je celkom dobrá, nezamestnanosť klesá. Nie je to však zásluha ministra práce ale skôr výsledok starnutia populácie.

Známkujem medzi 4 a 5

Dušan Zachar, INEKO

Ak mám hodnotiť všetko, tak dávam známku medzi 4 a 5. Nízke hodnotenie je nielen za konsolidáciu, ktorá je zle dizajnovaná. Pozerám sa aj na spoločenské javy, aj také zmeny ako je trestný zákon. Slovensko sa vzďaľuje Západu celkovo nielen v ekonomike, ale aj v spoločenskej atmosfére a v štandardoch. Padajú inštitúcie, ktoré sú piliermi demokratického štátu.

Stále rokujeme o dopadoch konsolidácie

Jana Holéciová, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

Prijaté opatrenie, ktoré v agropotravinárstve spôsobí najzásadnejší dopad, je jednoznačne schválený konsolidačný balíček. Medzi najzásadnejšie zmeny patrí zvýšenie DPH, zavedenie transakčnej dane a zníženie DPH na niektoré základné potraviny. Už teraz môžeme s istotou tvrdiť, že väčšina avizovaných opatrení bude mať negatívny dopad na poľnohospodársku prvovýrobu a potravinársku výrobu a povedie k zníženiu konkurencieschopnosti domácej výroby potravín a k zvýšeniu cien potravín vyrobených na Slovensku. Vnímame pozitívne, že vláda má záujem nájsť riešenia, ako za tejto situácie skutočne utlmiť rast cien potravín. O dopadoch konsolidačného balíka totiž naďalej rokujeme s predsedom vlády a ministrom pôdohospodárstva. 

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v jablkových sadoch v Dunajskej Lužnej (okres Senec). Kritici mu vyčítajú jeho zoznam základných potravín.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v jablkových sadoch v Dunajskej Lužnej (okres Senec). Kritici mu vyčítajú jeho zoznam základných potravín.

Počas ročného pôsobenia vlády sme reagovali na viaceré pre nás zásadné zmeny. Nesúhlasili sme napríklad so zdanením sladených nápojov vrátane mliečnych sladených jogurtových nápojov. Tu sa nám podarilo odbornými argumentmi presvedčiť vládu a ministra pôdohospodárstva, aby sa z návrhu zákona vyňali aspoň mliečne jogurtové nápoje. Daňou však budú zaťažené aj radlery a nealkoholické pivá, takže 100 percentnú spokojnosť s prijatými zmenami nemôžeme vyjadriť. 

Nesúhlasíme ani s prípravou webového porovnávača najlacnejších potravín, ktorý ide zriadiť štát. Podľa nás pôjde len o ďalší marketingový nástroj pre obchodné reťazce, ktorý zaplatia všetci daňoví poplatníci. Promovanie lacných potravín na úkor kvalitných slovenských konkurenčne znevýhodní slovenských potravinárov. 

Mrzí nás, že vláda zatiaľ nenašla nové finančné zdroje na zásadnejšiu podporu potravinárskeho priemyslu. Náklady na ľudskú prácu, ktoré si od júla 2024 môžu prostredníctvom odvodových úľav utlmovať už len poľnohospodárske podniky, potrebujeme znížiť aj pre potravinárske firmy, keďže práve cena ľudskej práce patrí medzi rozhodujúce položky cenotvorby potravín. Na druhej strane oceňujeme, že finančné prostriedky smerované na podporu poľnohospodárskej prvovýroby cielia práve na podporu špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby.

Pozitívne hodnotíme aj to, že vláda s nami komunikuje a snaží sa hľadať riešenia na zlepšenie nie jednoduchej situácie v agropotravinárstve. Postupne sa sfunkčňuje Slovenský pozemkový fond a Pôdohospodárska platobná agentúra. Pozitívne vnímame aj nedávno predstavený systém vyplácania zálohových platieb. Ochota komunikovať a prinášať riešenia tu je, aj keď napríklad v prípade projektových podpôr je ešte skutočne čo doháňať a zlepšovať.

Anketa
Akú známku by ste dali vláde?
  • 1%
  • 5%
  • 4%
  • 4%
  • 86%