Veľké technologické spoločnosti dominujú americkému akciovému trhu a určujú jeho smerovanie. Situácia zašla tak ďaleko, že bežnému investorovi sa zdá, že vysoké sadzby firmám ani nevadia, keďže index S&P 500 je na historických maximách. Ostatné indexy však vysielajú odlišný odkaz. Zďaleka nie je všetko v poriadku.
Akciový index ukotvený v minulosti sa nám snaží povedať niečo dôležité o budúcnosti
Úrokové sadzby v USA sú na viac ako 20-ročných maximách a ich zníženie sa v najbližšej dobe neplánuje. Na prvý pohľad sa zdá, že rastúce náklady financovania firmám nevadia.
Neviditeľné utrpenie menších firiem
Opak je pravdou, priemerná firma v indexe výrazne benefituje z poklesu výnosov na trhu a trpí, keď výnosy rastú. Investori sú vystrašení z predstavy, že by takto vysoké úroky mali byť v ekonomike pretrvávať ešte oveľa dlhšie. Len to na prvý pohľad nevidieť.
Stačí sa však pozrieť aj na iné indexy, ako je S&P 500. Hlavný akciový index reprezentujúci 500 najväčších a najkvalitnejších spoločností je od začiatku roka v zisku 9,7 percenta, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average je v zisku menej ako percento. Russell 2000, reprezentujúci dvetisíc stredne veľkých a menších spoločností, je v strate 2,5 percenta.
Dokonca aj index S&P 500, ak by nebol vážený podľa trhovej kapitalizácie, ale každá spoločnosť by mala rovnakú váhu, by stratil viac ako polovicu svojho výkonu. Rozdielovými hráčmi sú spoločnosti ako Nvidia, Microsoft, Apple či Alphabet. Priaznivý trend silnejúceho býčieho trhu, ktorý bol podporovaný čoraz väčším počtom spoločností, je preč.
Nejde len o to, že by jednotlivé indexy mali rôznu výkonnosť – to je bežné. Úplne rozdielny je však ich trend. Zatiaľ čo index S&P 500 dosiahol v máji a následne júni 2024 nové historické maximá, inde je vidno diametrálne odlišný vývoj.
Dow Jones Industrial Average v máji nedokázal prekonať historické maximá a v júni výrazne klesol. Menšie spoločnosti združené v indexe Russell 2000 ešte v apríli prekonali historické maximá, čím predbehli ostatné indexy. Následne prišiel pokles, z ktorého sa index doteraz nespamätal. Ani S&P 500 vo verzii, kde sú všetky firmy rovnocenné, nie je v rastovom trende.
Akcie väčšiny firiem prestali v poslednom čase rásť. Americká centrálna banka pôvodne plánovala niekoľko znížení úrokových sadzieb v tomto roku. Vzhľadom ale na stále vysokú infláciu, musel znižovanie sadzieb odložiť.
To znamená, že úrokové sadzby budú tento a aj budúci rok vyššie, než sa očakávalo ešte pred pár mesiacmi. Menšie spoločnosti sú zraniteľnejšie a dávajú na splátky svojho dlhu väčšiu časť ziskov než veľké spoločnosti.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?