Prioritou energetickej politiky Slovenska je vybudovanie konkurencieschopného nízkouhlíkového hospodárstva smerujúceho k uhlíkovej neutralite. Vlaňajšok odhalil zraniteľnosť v oblasti energetickej bezpečnosti. Nárasty cien elektriny závislé od cien fosílneho paliva poukázali na volatilitu cien v čase krízy. Aj preto štát a Európska únia (EÚ) čoraz viac podporujú obnoviteľné zdroje elektriny. Tie totiž dokážu čiastočne eliminovať nárast ceny elektriny.
Rastúci záujem o zelenú elektrinu
Využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) bude mať budúci rok rastúci trend. Myslí si to riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba. Ako vysvetľuje, platí to v prípade podnikov i domácností.
„Pre obe kategórie, no najmä pre firmy, bola neistá situácia s drahými energiami budíkom. Tá im ukázala, že otáľať s investíciami do vlastnej výroby energií sa nevyplatí,“ pripomína odborník s tým, že napriek zvyšovaniu počtu solárnych panelov na strechách rodinných domov či logistických a výrobných hál ešte stále narážame na ťažkosti, napríklad s pripájaním do celoslovenskej elektrizačnej siete.
„Aj keď môže situácia vyzerať lepšie ako napríklad na začiatku tohto roka, je jasné, že investície do OZE sú dlhodobým opatrením, ako sa vyhnúť drahým energiám aj v budúcnosti. A práve to si už domácnosti a firmy čoraz viac uvedomujú.“
Zatiaľ vyhráva fotovoltika
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?