Ropa, plyn a uhlie v súčasnosti zaisťujú približne 80 percent celosvetovej energie. Na klimatickej konferencii OSN v Dubaji sa štáty dohodli na odklone od používania fosílnych palív. Má to byť jeden z ďalších krokov v boji proti klimatickým zmenám.
Na aktuálne závery konferencie COP28 pre TREND reaguje klimatológ Václav Cílek. Hovorí, že vyraďovanie ropy nie je v krátkom časovom horizonte ani zďaleka na programe dňa. Očakáva skôr extra dane pre ľudí, ktorí často lietajú lietadlami.
Aký svet by nás čakal, ak by postupne vyradil ropu, zemný plyn a uhlie? Je úplné odstrihnutie sa od týchto zdrojov vôbec možné a reálne?
Vyradenie fosílnych palív v priebehu ďalších desaťročí reálne nie je a bolo by to asi aj zbytočné. Na druhej strane je potrebné znižovať uhlíkovú stopu. Napríklad slovenská energetika je ako jedna z mála na svete na ceste k nízkoemisnej energetike.
Ako by teda mala vyzerať energetika budúcnosti?
Budúca energetika by mala byť funkčným prepojením veľkej, prevažne jadrovej energetiky. Ďalej strednej energetiky, pri ktorej sa bez plynu a ropy nezaobídeme. A potom malej rozptýlenej, komunitnej energetiky, založenej hlavne na fotovoltike.
Európske uhlíkové clo nakoniec zaplatí odberateľ, konkurencieschopnosť EÚ sa zníži
Vo väčšom ju ako efektívny zdroj nevidíte?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?