Už viac ako rok je hlavným dôsledkom reštriktívnej menovej politiky v eurozóne ekonomický útlm. V slovenskom hospodárstve ho zatiaľ nie je príliš cítiť pre dočerpávanie miliárd eur z eurofondov. Masívna finančná podpora sa skončí s príchodom nového roka. V krajine sa tak budú môcť naplno prejaviť negatívne dopady vysokých úrokových sadzieb.

Budúci vývoj aktuálne analyzovala Národná banka Slovenska. Jej prognóza je stále relatívne dosť optimistická. Drahé pôžičky majú v tomto aj budúcom roku kumulatívne spomaliť hospodársky rast o 0,8 až 0,9 percenta HDP. Zároveň v roku 2023 ekonomický výkon krajiny vzrastie o 1,5 percenta a v 2024 o 2,7 percenta.

Lenže slovenská ekonomika v budúcom roku s veľkou pravdepodobnosťou definitívne príde o konkurenčnú výhodu v podobe lacných úverov. Už dnes majú miestne firmy tretie najdrahšie pôžičky spomedzi všetkých krajín platiacich eurom. K ním sa v nasledujúcich mesiacoch s veľkou pravdepodobnosťou pridajú aj hypotéky. V súčasnosti sú síce len mierne drahšie ako je priemer za celú eurozónu, ale dramatické je najmä tempo zdražovania. Priemerný úrok za všetky úvery na bývanie od januára 2022 do augusta 2023 stúpol z jedného na 3,95 percenta.

Pri zachovaní reštrikčnej politiky príde v strednodobom horizonte k prekonaniu päťpercentnej hranice. Také sú aspoň očakávania Národnej banky Slovenska. Na domácom trhu predávané hypotéky môžu už o rok patriť k tým najdrahším v krajinách platiacich eurom. Zároveň sú sadzby termínovaných vkladov na pomery eurozóny už dnes relatívne vysoké. V takto nastavenom prostredí je možné očakávať, že domácnosti aj firmy budú viac preferovať úspory ako úvery a ekonomický rast sa spomalí.

Firmy majú už dnes drahé pôžičky

Firmy pôsobiace v slovenskej ekonomike si od domácich bánk v auguste 2023 v priemere požičali za ročný úrok vo výške 6,21 percenta. O niečo viac si od podnikateľov v priemere pýtajú len banky sídliace v Grécku (6,34 percenta) a Litve (6,41 percenta). Priemer za eurozónu je na úrovni 4,99 percenta. Z dostupných údajov sú na tom najlepšie podniky v Luxembursku. Im nemajú banky problém požičať za ročný úrok vo výške 3,22 percenta.

Časť podnikov financuje nové projekty ešte z úverov nabraných v minulosti. Vážne problémy nastanú až po tom, ako budú nútené refinancovať staré dlhy za nové s vyššími úrokmi. Rastúce náklady na splácanie úverov s veľkou pravdepodobnosťou povedú k šetreniu a škrtaniu nových investícií. Počet ľudí bez práce v posledných mesiacoch mierne rastie. Miera evidovanej nezamestnanosti sa od mája 2023 do augusta 2023 zvýšila z 5,10 percenta na 5,23 percenta. Tento negatívny vývoj môže v budúcom roku eskalovať práve pre čoraz drahšie úvery. Národná banka Slovenska napriek tomu zatiaľ nepočíta s dramatickým nárastom nezamestnanosti.

Hypotéky zdražejú

Regulátora finančného trhu prekvapilo najmä tempo zdražovania hypoték. Ešte rok dozadu patrili slovenské úvery na bývanie k najlacnejším v eurozóne. Aktuálne sú mierne nad priemerom v eurozóne, ktorý bol v auguste 2023 na úrovni 3,88 percenta, pričom domáce banky požičiavali peniaze za 3,95 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa