Scott Sumner, ekonóm a autor blogu The Money Illusion, upozorňuje, že Spojené štáty čelia vážnym problémom v oblasti fiškálnej politiky. „Takmer celý môj život odborníci varovali pred hroziacou fiškálnou krízou kvôli chronickým rozpočtovým deficitom USA. Toto riziko bolo väčšinou imaginárne. Koncom roka 2010 sa však naša fiškálna politika stala dosť bezohľadnou,“ píše S. Sumner. Podľa neho sa situácia zhoršila najmä po roku 2016, keď začali deficity prudko narastať, a to napriek silnejúcej ekonomike.

Ekonóm pripomína, že po finančnej kríze z roku 2008 sa deficity postupne zlepšovali, no po roku 2016 nastal zlom. „Pred covidom sa deficit za štyri roky viac ako zdvojnásobil. A to v čase, keď ekonomika posilňovala, hoci mala klesať. Rovnaký model sa objavuje aj počas súčasného oživenia. Začiatkom roka 2022 dosiahla ekonomika trojpercentnú nezamestnanosť. „Mali sme mať rozpočtový prebytok alebo možno malý deficit. Namiesto toho zostal vysoký,“ uvádza.

Nová vláda USA plánuje radikálne zníženie byrokracie, pričom hlavnou inováciou je masové a náhodné prepúšťanie zamestnancov v štátnej správe. Poradný orgán DOGE, vedený E. Muskom sa zameria na rozsiahle štrukturálne reformy, a zníženie počtu federálnych agentúr zo 400 na menej ako sto, s cieľom ušetriť dva bilióny dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa