V priebehu posledných pár týždňov podnikol Kyjev 15 útokov dronmi na 13 rafinérií v deviatich oblastiach Ruska. Zasiahnutá bola aj najväčšia ruská rafinéria Slavjansk, ktorú vlastní ruská dvojka na trhu s ropou, spoločnosť Lukoil.

WA 17 Kyjev - Na snímke horiace autá po ruskom raketovom útoku na obytnú oblasť v Kyjeve v utorok 2. januára 2024. FOTO TASR/AP

Cars burn after a Russian attack in Kyiv, Ukraine, Tuesday, Jan. 2, 2024. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Neprehliadnite

Sankcie nespôsobili recesiu ruskej ekonomiky, spôsobí ju až koniec vojny

Škody na rafinériách sa rôznia. Niektoré nabehli do prevádzky v obmedzenom režime, iné sú odstavené úplne. Niektoré utrpeli len minimálne škody a obnovili produkciu. Odhady, koľko rafinérskych kapacít bolo odstavených, sa rôznia. Siahajú od 600 do 900 tisíc barelov spracovanej ropy denne.

Keďže celková ruská rafinérska kapacita je na úrovni 6,8 milióna barelov denne, Rusko prišlo o 9 až 13 percent svojej kapacity.

Jej obnova bude trvať mesiace a niektoré rafinérie sa možno ani tento rok neobnovia. Na opravu sofistikovaných zariadení potrebuje Rusko náhradné diely a ich získanie bude z dôvodu sankcií ťažké. Niečo môžu ruské firmy získať cez tretie krajiny, nezískajú však všetko.

Rusko pre útoky vyrobí menej palív ako doteraz. Následky budú veľké, najmä pre domáci trh.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa