Slovensko v roku 2025 pravdepodobne zažije tretie najvýraznejšie zdražovanie za posledných sedemnásť rokov. Zvyšovanie cien bude tentoraz spôsobené najmä domácim rozhodnutím – zvýšením základnej sadzby DPH z 20 na 23 percent. Očakáva sa, že toto opatrenie prinesie do štátnej pokladnice viac ako miliardu eur. Napríklad notebook, ktorý s 20-percentnou DPH stojí 500 eur, bude po zvýšení dane stáť 512,50 eura. Luxusnejší mobil v hodnote 1 000 eur zdražie na 1 025 eur.
„Nárast inflácie spôsobený zvýšením sadzby DPH očakávame na úrovni jedného až 1,4 percentuálneho bodu,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenicky. Odhaduje sa, že inflácia sa v roku 2025 bude pohybovať medzi 3,9 a 4,3 percenta. V posledných sedemnástich rokoch došlo k väčšiemu zdražovaniu iba v rokoch 2022 (12,8 percenta) a 2023 (10,5 percenta).
Predikovať konkrétnu výšku inflácie je vždy nesmierne zložité. Konečný výsledok môže byť o niečo lepší, ale aj horší. Slovensko napríklad nemá žiadnu reálnu skúsenosť s tým, ako na zavedenie dane z finančných transakcií zareagujú súkromné firmy, keď zvýšené náklady s veľkou pravdepodobnosťou premietnu do vyšších cien konečných výrobkov a služieb. Štát totiž prostredníctvom tejto dane plánuje na budúci rok vybrať takmer 700 miliónov eur. Ide o druhý najväčší daňový príjem po zvýšení DPH.
S príchodom nového roka je naplánované ukončenie pomoci s vysokými cenami energií. Zároveň je v ozdravnom balíčku vytvorená rezerva v hodnote jednej miliardy eur. Časť z týchto peňazí sa má použiť na pomoc nízkopríjmovým domácnostiam s vysokými cenami energií. „Treba si uvedomiť, že ide len o návrh a teraz sa rôzne lobistické skupiny budú snažiť dohodnúť si pre seba výnimky. V každom prípade konsolidácia spôsobí zvýšenie inflácie a mierne spomalí aj hospodársky rast. Najmä ľuďom s nižšími príjmami ostane menej peňazí a spotreba nízkopríjmových domácností klesne,“ hovorí ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.
Ceny zníži väčšia konkurencia
Vláda sa v rámci konsolidácie snaží sústrediť pozornosť na pozitívne opatrenia. Napríklad DPH pri základných potravinách klesne z desiatich na päť percent. K rovnakému poklesu má prísť aj pri reštauráciách a stravovacích zariadeniach. Pôvodne mal tento sektor čeliť zvýšeniu na 23 percent, ale koalícia sa to nakoniec rozhodla zmeniť a takouto vysokou sadzbou zaťaží sektor ubytovacích služieb.
„Pri potravinách môže prísť k zlacneniu. Pokles cien bude súvisieť najmä s nástupom nového obchodného reťazca Biedronka, ktorý sa, podobne ako v minulosti Lidl, bude snažiť presadiť najmä nižšími cenami,“ dodáva V. Baláž. Pri reštauráciách je zlacnenie menej pravdepodobné. Tie totiž v roku 2023 získali zníženie DPH z 20 na desať percent. Následné vyhodnotenie opatrenia zo strany štátu nepreukázalo pokles cien v stravovacích zariadeniach.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?