Zdražovanie potravín je výsledkom kumulácie viacerých faktorov, ako je vojna na Ukrajine, narušenie dodávateľských reťazcov a zvyšovanie cien energií. Na Slovensku však ceny stúpajú rýchlejšie ako v iných krajinách. Moderátor Marek Janitor a šéfredaktor TRENDU Ronald Ižip rozoberajú dôvody.
„Už nemôžeme hovoriť o lacnejších potravinách oproti Západu, ale o porovnateľne vysokých cenách pri oveľa nižšej kúpnej sile,“ zdôrazňuje Ronald Ižip. Podiel výdavkov Slovákov na potraviny vzrástol z 13 percent na 17 percent ich príjmov, čo je viac ako európsky priemer na úrovni 12 percent. „Tento trend ukazuje, že sme chudobnejší, pretože na potraviny dávame viac, na ostatné statky a služby nám zostáva menej“.
Téma týždňa: Slovensko patrí medzi najohrozenejšie krajiny automatizáciou
Kto profituje zo zdražovania potravín
Diskusia o zodpovednosti za vysoké ceny ukazuje, že najväčšími víťazmi boli najskôr výrobcovia agrokomodít a neskôr potravinári. „Obchodné reťazce si na Slovensku výrazne nepolepšili. Ich marže zostali relatívne stabilné,“ zdôrazňuje R. Ižip. Mnohí politici ale nesúhlasia a chcú zaviesť regulácie.
Regulácie, ako napríklad zmrazenie cien potravín v Maďarsku, mali podľa Ižipa negatívne dôsledky: „Ak štát obmedzí voľný trh, prejaví sa to nedostatkom tovaru alebo vyššími cenami iných produktov. Takéto kroky vždy prinášajú viac škody než úžitku“.
Titul už nie je vstupenkou k úspechu. Slovenské školstvo produkuje tituly, nie odborníkov
Problém efektivity a konkurencieschopnosti
Slovenskí producenti čelia vysokým nákladom a nízkej efektivite: „Slovensko je jedinou krajinou v regióne s negatívnou potravinovou bilanciou. Importujeme viac, ako exportujeme, čo zvyšuje ceny potravín na domácom trhu,“ tvrdí R. Ižip.
Apeluje preto na podporu podnikateľského prostredia: „Musíme prestať s perzekúciou zisku a začať vytvárať podmienky na jeho rast. Len tak môžeme zlepšiť produktivitu a znížiť ceny“.
Očakáva sa, že inflácia na Slovensku zostane vysoká a ceny potravín budú ďalej rásť: „Budúci rok môže priniesť ďalšie zdražovanie, najmä ak sa vláda bude snažiť regulovať trh namiesto toho, aby podporovala konkurencieschopnosť“.
Podcast uzavreli odporúčaním, aby boli Slováci v budúcom roku pripravení na náročné ekonomické podmienky a minimalizovali zbytočné výdavky.