Po dvoch rokoch nárastu úrokových sadzieb, ktoré sa dostali na dvadsaťročné maximá, mala prísť tento rok úľava. Najväčšie centrálne banky v USA (Fed), eurozóne (ECB) či vo Veľkej Británii (BoE) chystali znižovanie sadzieb.

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Dlhodobá inflácia stále nie je pod kontrolou. Myslí si to Fed aj dlhopisové trhy

Na starom kontinente a ostrovoch ide všetko podľa plánu, ale v USA sa to zaseklo a musí sa čakať. Finančné trhy musia čakať na centrálnu banku, tá zasa čaká na infláciu, ktorá čaká na ceny bývania.

Správnym smerom, ale pomaly

Aprílové dáta o inflácii v USA, ktoré sa zverejňovali v polovici mája, ukázali, že inflácia ide správnym smerom. Ale tak ako doteraz, len veľmi pomaly. Celková inflácia spomalila na medziročný rast 3,4 percenta vs. 3,5 percenta naposledy. Jadrová inflácia spomalila na medziročný rast o 3,6 percenta vs. 3,8 percentný rast naposledy.

Hlavným ťahúňom rastu cien sú ceny bývania (nie ceny nehnuteľností, ale náklady spojené s bývaním). Až 70 percent celkového rastu ceny spotrebiteľského koša počas apríla (dosiahol 0,4 percenta na mesačnej báze) možno vysvetliť rastom ceny nákladov na bývanie a tiež rastom ceny benzínu. Ceny benzínu sú volatilné a majú nižšiu váhu. Starosti preto centrálnej banke robia hlavne náklady na bývanie.

Nečakali sme hladkú cestu k nízkej inflácii. Tempo rastu cien je však vyššie, než ktokoľvek čakal. Musíme byť trpezliví a nechať vysoké úrokové sadzby robiť svoju prácu.

Jerome Powell, guvernér americkej centrálnej banky (Fed)

V čom je teda problém? Odborníci predsa vedia, že ceny bývania sú indikátor, ktorý je za celkovou infláciou pozadu a jeho pokles si žiada určitý čas. Mal by byť predvídateľný, pretože výpočet je jasný. Trend je pritom pozitívny, aj ceny bývania spomaľujú svoj rast.

Komplikácie sú v zásade tri. Ceny bývania vzrástli razantne a majú veľkú váhu. Tvoria až tretinu celého spotrebiteľského koša. Na vrchole svojho rastu sa náklady na bývanie medziročne zvyšovali tempom 8,2 percenta.

To bolo minulý rok. V marci 2024 rástli tempom 5,6 percenta, v apríli spomalili na 5,4 percenta. Na porovnanie, rast v eurozóne je polovičný (2,8 percenta).

Treťou komplikáciou je reálna možnosť, že čakanie nemusí pomôcť. Do nákladov na bývanie vstupujú ceny nájmu. Reálne ceny nájmov, ktoré platia nájomníci a tiež imputované nájomné, ktoré by vlastník domu platil, keby dom nevlastnil, ale prenajal si ho.

Trh s realitami sa správa inak

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa