Najväčší slovenskí podnikatelia a firmy s tržbami nad štyri milióny eur sa na celkovom výbere dani z príjmov právnických osôb podieľajú sedemdesiatimi percentami. Už počas covidovej a energetickej krízy si často siahli na dno svojich rezerv, preto v súvislosti s niektorými opatreniami konsolidačného balíčka vyjadrujú obavy.

„Teraz sa musí každý podnikateľ pozrieť znova na štruktúru nákladov, zamestnanosť vo svojej firme, ale aj na to, ktoré výrobky bude vyrábať na Slovensku, ktoré si bude vedieť zabezpečiť formou subdodávky z iných krajín, kde sú náklady na produkciu nižšie. Ak budú chcieť prežiť, tak budú musieť znížiť svoje náklady, a to nebude bezbolestné,“ hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Najväčšie firmy sa pritom už dnes obzerajú po teritóriách, ktoré sú úplne mimo Európskej únie.

Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu hore nad článkom alebo vypočuť v podcaste:

TREND.sk · Tibor Gregor z Klubu 500: Štát má veľa možností a zdrojov na to, aby naštartoval ekonomiku

Aký bude mať dosah konsolidačný balíček na najväčších zamestnávateľov?

Každý si uvedomuje, do akého stavu sa dostali verejné financie za posledné roky. Nikoho to neteší.

No ak sa pozrieme na štruktúru konsolidačného balíka a výsledné čísla, tak podnikatelia sú rozčarovaní z toho, že v princípe celú konsolidáciu majú zaplatiť oni a štát sa nepozrel na seba.

Čo firmy teraz musia prehodnotiť a zvážiť, aj v súvislosti s plánmi na budúci rok?

Najhoršie na dnešnej situácii je to, že nehovoríme o jednorazových opatreniach na jeden rok. Súčasné opatrenia zostávajú a prídu ďalšie budúci, aj ten ďalší rok, lebo štát bude musieť konsolidovať aj v nasledujúcich rokoch. No zatiaľ ide len cestou zvyšovania príjmov.
Každý rok tak budú pribúdať ďalšie povinnosti a náklady, preto podnikatelia prehodnocujú náklady a investičné plány.

Ako sa pozerajú na daň z finančných transakcií?

Firmy budú hľadať spôsoby, ako minimalizovať počet platieb a tým optimalizovať náklady. Náklady by nemali stúpnuť tak, že sa podnik stane nekonkurencieschopný a stratí svojich zákazníkov, vzhľadom na dodatočné náklady z konsolidácie, ktoré sa premietajú do cien výrobkov.

Minister financií Ladislav Kamenický uviedol, že zdedili najhorší rozpočet v Európskej únii a ak by ku konsolidácii nedošlo, tak verejný dlh by v najbližších rokoch vzrástol na 66 percent HDP a Slovensko by sa mohlo dostať na pokraj bankrotu. V týchto dňoch už avizoval, že rezort financií bude od januára pracovať na ďalšom konsolidačnom balíčku.

To je pravda. Slovensko prešlo cez energetickú krízu, covid, a každý jeden podnikateľ v uplynulých rokoch siahol na svoje rezervy a vyčerpal ich, aby prežil tieto najťažšie obdobia, ktoré tu boli v relatívne krátkom čase za sebou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa