Najmodernejšia technológia zachytávania oxidu uhličitého (CO2) má čoraz väčší význam v boji proti klimatickým zmenám a zároveň prináša nové ekonomické príležitosti. V Európskej únii (EÚ) sa táto technológia považuje za kľúčovú pri dosahovaní klimatickej neutrality do roku 2050. Riaditeľ pre technológie a optimalizáciu Envien Group Marek Šulc uvádza, že zachytávanie CO2 ponúka nielen environmentálne, ale aj ekonomické benefity. Spolupráca spoločností SIAD, Enviral a Slovenské liehovary a likérky (SLL) predstavuje unikátny projekt, ktorý v sebe spája ochranu životného prostredia a podporu cirkulárnej ekonomiky.

Nové zariadenia v Leopoldove

Minulý rok bola v Leopoldove uvedená do prevádzky moderná technológia na zachytávanie, čistenie a skvapalňovanie biogénneho oxidu uhličitého. Toto zariadenie dokáže ročne zachytiť 40-tisíc ton CO2, ktorý sa následne využíva v potravinárstve, chémii a ďalších priemyselných odvetviach. Spolupráca medzi talianskou spoločnosťou SIAD, firmou Enviral a Slovenskými liehovarmi a likérkami je výsledkom dlhodobého úsilia o modernizáciu priemyslu a znižovanie jeho negatívneho vplyvu na životné prostredie.

Spoločnosť Enviral, ktorá bola založená v roku 2004 ako prvý výrobca bioetanolu na Slovensku a je členom skupiny Envien Group, hrá v tomto projekte kľúčovú úlohu. Komerčnú výrobu spustila v júni 2007 a jej súčasná ročná produkčná kapacita dosahuje 170-tisíc kubických metrov bioetanolu. Ten sa primiešava ako biozložka do benzínu E10, čím nahrádza časť energie v doprave, ktorá by inak pochádzala z fosílnych zdrojov. „Na umiestnenie technológie v Leopoldove sme využili existujúce priemyselné priestory, ktoré nám umožnili efektívne prepojiť výrobu s distribúciou,“ vysvetľuje M. Šulc.

Areál spoločnosti je rozsiahly a zahŕňa nielen výrobné zariadenia, ale aj veľké skladovacie kapacity, ktoré pokrývajú štvrtinu ročnej spotreby vstupnej suroviny kukurice. Tie sú do závodu dodávané nákladnou automobilovou dopravou alebo prostredníctvom železničnej vlečky napojenej na národný železničný uzol v Leopoldove, čo minimalizuje emisie z dopravy.

Pozitívne prínosy bioetanolu

Používanie bioetanolu v doprave prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov z dopravy a znižuje závislosť od fosílnych zdrojov. Zároveň stimuluje sektor poľnohospodárstva vytváraním ďalšieho odbytiska plodín, pričom prináša kvalitné krmovinové suroviny používané v živočíšnej výrobe.

Bioetanol vyrábaný v spoločnosti Enviral aj vďaka technológii zachytávania uhlíka dosahuje viac ako 90 percent úspory emisií skleníkových plynov zo životného cyklu v porovnaní s fosílnym palivom. Vďaka produkovanému množstvu bioetanolu v spoločnosti a jeho následnému využitiu v doprave sa zamedzí vzniku emisií skleníkových plynov v množstve až 300-tisíc ton fosílneho CO2 za rok.

Prínos pre životné prostredie

Jedným z hlavných prínosov novej technológie je schopnosť zachytávať biogénny oxid uhličitý priamo z fermentačného procesu pri výrobe bioetanolu. Tento CO2 sa po prečistení a skvapalnení využíva ako náhrada fosílneho oxidu uhličitého v rôznych priemyselných odvetviach.

„Zachytávame biogénny CO2, ktorý nahrádza fosílny oxid uhličitý, ktorý by bol inak vyťažený z podzemných zásob,“ zdôrazňuje M. Šulc.
Biogénny oxid uhličitý vzniká výlučne pri spracovaní obnoviteľných zdrojov energie, ako je kukurica používaná ako vstupná surovina práve na výrobu bioetanolu. Kukurica počas svojho rastu zachytáva a absorbuje CO2 z atmosféry, čím sa redukuje celkový objem skleníkových plynov v ovzduší.

Tým, že nízkoemisné biopalivá nahrádzajú časť spotreby fosílneho paliva, vlastne redukujú podľa odborníka uvoľňovanie CO2 z používania fosílnych palív v doprave. „Vedľajším produktom výroby bioetanolu je vysokohodnotné krmivo v podobe sušených kukuričných liehovarníckych výpalkov (DDGS), čím zostáva zachovaný aj potravinový reťazec,“ dodáva M. Šulc.

Okrem toho spoločnosť Enviral využíva moderné technológie na spracovanie odpadových vôd a produkciu bioplynu, čím takisto prispieva k znižovaniu spotreby fosílnych palív. Vlastná čistiareň odpadových vôd zaručuje vysokú kvalitu vôd vypúšťaných do životného prostredia a bioplyn s vysokým obsahom metánu, ktorý vzniká pri spracovaní odpadových vôd, je následne spaľovaný vo vlastnej kotolni na úkor zemného plynu.

Dutch Locals Tackle Health Risks Of Tata Steel Plant
Zdroj: Getty Images / Pierre Crom
Využitie CO2 v priemysle

Oxid uhličitý má široké využitie nielen v potravinárstve na výrobu sýtených nápojov, ale aj v ďalších odvetviach. Používa sa na chladenie, čistenie, konzerváciu potravín, úpravu vody a dokonca aj na intenzifikáciu rastu rastlín v skleníkoch. Rovnako sa stáva dôležitým prvkom pri výrobe syntetických palív, ktoré by mohli v budúcnosti nahradiť fosílne palivá. „Postupne evidujeme rastúci záujem o oxid uhličitý s vysokou čistotou aj na výrobu syntetických palív,“ dodáva M. Šulc s tým, že výroba oxidu uhličitého v potravinárskej kvalite otvára nové možnosti nielen pre potravinársky priemysel, ale aj pre vývoj ekologicky šetrných technológií v chemickom a energetickom sektore. 

Podpora európskych cieľov

Európska únia sa zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 a technológie na zachytávanie a vy­užívanie uhlíka sú kľúčovou súčasťou tejto stratégie. V roku 2024 Európska komisia vydala oznámenie o riadení uhlíka, ktoré zdôrazňuje význam vytvorenia jednotného európskeho trhu s CO2 a budovania infraštruktúry na jeho prepravu a ďalšie využitie.

„Skorý vstup na tento trh umožní slovenským firmám nazbierať cenné skúsenosti a získať konkurenčnú výhodu v rámci nového dodávateľsko-odberateľského reťazca,“ hovorí M. Šulc o perspektívach pre slovenský priemysel. V najbližšom desaťročí sa očakáva významný rozvoj technológií na zachytávanie a skladovanie uhlíka (carbon capture and storage – CCS) a ich integrácia do európskeho priemyslu.

Jasná ekonomická výhodnosť

Ekonomické výhody technológie spočívajú v nahradení fosílneho CO2 biogénnou alternatívou, čím sa znižuje emisná stopa bioetanolu vyrábaného spoločnosťou Enviral. Tento krok má priamy dosah nielen na zníženie emisií, ale aj na zlepšenie konkurenčnej pozície firmy na medzinárodnom trhu.

„Eliminácia fosílneho CO2 znamená, že ročne znížime uvoľňovanie skleníkových plynov až o 40-tisíc ton,“ konštatuje M. Šulc. Táto úspora je podľa neho významným environmentálnym prínosom, ale zároveň aj ekonomickým, pretože dochádza k dodatočným tržbám z predaja nového produktu, skvapalneného CO2.

Technológie na zachytávanie a využívanie CO2 sú v súčasnosti jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí priemyslu, pričom v budúcnosti sa očakáva ich ešte širšie využitie. Európska komisia plánuje v nasledujúcich rokoch vytvoriť priaznivé regulačné podmienky na rozvoj týchto technológií, čo umožní ich efektívne nasadenie v rôznych odvetviach priemyslu.

Odborník vidí veľký potenciál v ďalšom rozširovaní týchto technológií. „Do budúcnosti uvažujeme o zvýšení kapacity našich zariadení a o ďalších možnostiach využitia zachyteného biogénneho oxidu uhličitého v priemyselných aplikáciách,“ hovorí M. Šulc.

Do roku 2040 by malo byť priemyselné riadenie uhlíka neoddeliteľnou súčasťou hospodárskeho systému EÚ, pričom biogénny alebo atmosférický CO2 by sa mal stať kľúčovou surovinou v priemyselných procesoch. V prípade úspešného zavedenia týchto technológií by sa oxid uhličitý mohol stať cennou komoditou, s ktorou sa bude obchodovať naprieč celou Úniou.

Článok je súčasťou seriálu Ekologická doprava, ktorého partnerom je spoločnosť Envien Group.

Ďalšie dôležité správy

Envien Group, biopaliva
Neprehliadnite

Biometán môže nahradiť zemný plyn v doprave. Zníženie výrobných nákladov však potrebuje podporu