Rozdiel vo výkonoch stavebníctva za posledné štyri roky dosiahol na Slovensku v porovnaní s Poľskom 50 percent. Kým v Poľsku výkony narástli o 25 percent, na Slovensku klesli o 25 percent. Istú nádej na zlepšenie pre stavbárov znamenajú vyčlenené financie vo výške niekoľko sto miliónov eur z európskych zdrojov na podporu výstavby a modernizáciu diaľnic, ciest, mostov, ako aj na obnovu domov a verejných budov.
Nízky dopyt po stavebných prácach
Zastavenie niekoľkoročného prepadu stavebníctva na Slovensku v rokoch 2020 až 2022, teda v období kríz vyvolaných pandémiou a vojnou na Ukrajine, považujú odborníci za malý úspech. Ako však podčiarkuje prezident Zväzu Stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik, k spokojnosti máme ďaleko, lebo situáciu zhoršila inflácia a zdražovanie hypoték. Aj preto bol vývoj na Slovensku v porovnaní s okolitými štátmi výrazne horší.
„Keďže v roku 2023 priemyselná produkcia mimo stavebníctva v krajine rástla, veľmi nízky podiel stavebníctva na HDP sa ďalej znižoval. Výsledkom nie je nič iné ako výrazné zväčšenie investičného dlhu Slovenska, zhoršenie dostupnosti bývania a celkové zaostávanie Slovenska,“ upozorňuje odborník. Zároveň dodáva, že vzhľadom na doterajší vývoj logika naznačuje rast dopytu po stavebných výkonoch.
Na zlepšenie však nepostačia len financie z Európskej únie (EÚ). Problémová je podľa P. Kováčika hlavne predprojektová a projektová príprava verejných stavieb. Tá v posledných troch rokoch zaostávala. Zároveň prezident stavbárov poukazuje na nižší počet verejných obstarávaní stavebných prác v roku 2023, a to medziročne o viac než 30 percent. „Toto všetko bude limitovať dopyt po stavebných prácach vo verejnej výstavbe v tomto roku.“
Len financie zmenu neprinesú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?