Európska únia minulý rok vyviezla do Spojených štátov amerických tovary za 502 miliárd eur. Napriek nákupu drahých surovín import z najväčšej ekonomiky sveta dosiahol „len“ 344 miliárd eur. Prebytok v prospech Európanov v roku 2023 teda skončil na sume 158 miliárd eur. To môže byť už o pár mesiacov obrovský problém. Američania si už piateho novembra 2024 zvolia nového prezidenta. Jedným z favoritov je republikánsky kandidát Donald Trump. Ten v prípade víťazstva plánuje raziť tvrdú obchodnú politiku a zaťažiť desaťpercentnými clami všetok tovar dovezený do Spojených štátov amerických. Dôvod? Deficitnú bilanciu amerického obchodu s inými krajinami vníma ako „stratový biznis". Nové funkčné obdobie prezidenta USA sa začína v januári 2025.
„Verím v politiku ciel,“ vyhlásil v rozhovore pre americký obchodno-spravodajský kanál CNBC Donald Trump. V prípade čínskeho tovaru dokonca zvažuje prirážky vo výške 60 percent. Tvrdá obchodná bariéra na jednej strane oslabí čínske hospodárstvo. Nadnárodné koncerny v snahe vyhnúť sa šesťdesiatpercentným clám časť výroby určite presunú do okolitých krajín, napríklad do Indie. Lenže Čína sa tomu nebude len tak prizerať. Podobne ako v minulosti zavedie vysoké clá na potraviny dovážané z USA. Napríklad na americkú sóju a bravčové mäso. Výsledkom bude rastúca nespokojnosť amerických farmárov.
Návrat inflácie
Americkú verejnosť nepoteší ani návrat prudkého zdražovania. Továrne v iných častiach sveta nedokážu zo dňa na deň nahradiť produkciu lacných čínskych fabrík. Z tohto dôvodu sa plošné zavedenie šesťdesiatpercentných ciel javí ako málo pravdepodobné. Prípadný republikánsky prezident sa podobne ako v minulosti pravdepodobne zameria na vybrané produkty, služby a firmy. Po uvalení drakonických ciel sa tvrdými obchodnými rokovaniami bude snažiť dotlačiť komunistické vedenie k masívnejším nákupom amerických produktov.
Návrat vysokej inflácie môže spôsobiť aj zavedenie desaťpercentných ciel na všetok tovar dovezený do USA. Lenže tento mínus považuje D. Trump za „znesiteľný“. Navyše podľa jeho videnia sveta preváži plus v podobe obrovských príjmov do federálnej kasy. Bruselu sa na rozdiel od minulosti budú oveľa ťažšie zavádzať odvetné opatrenia. Európska ekonomika je dosť závislá na dovoze americkej ropy, ropných produktov a skvapalneného plynu. Prípadné obmedzenie dodávok môže vyvolať podobné zdražovanie energií ako začiatok ruskej invázie na Ukrajinu.
D. Trump nebude mať problém vyhrážať sa spojencom aj odmietnutím vojenskej pomoci. To môže byť obrovský problém v prípade priamej konfrontácie s Ruskom. Aj preto sa Bruselu budú oveľa ťažšie prijímať prípadné odvetné clá.
V každom prípade americké firmy nedokážu okamžite nahradiť európsku produkciu. V konečnom dôsledku clá zaplatia americkí zákazníci prostredníctvom drahších tovarov. Modelovať presné dopady nie je jednoduché. Pokúsil sa o to analytik Tom Lee v rozsiahlej štúdii, ktorú zhotovil pre Americké akčné fórum. Podľa jeho prepočtov bude konečným výsledkom plošných desaťpercentných ciel na všetok dovezený tovar pokles americkej ekonomiky o 0,31 percenta. Vyjadrené v peniazoch pôjde o sumu 62 miliárd eur.
Odveta nebude taká ľahká
Bývalý americký prezident si zakladá na svojej nevyspytateľnosti. Odhadovať jeho budúce kroky je preto mimoriadne ťažké. Napriek tomu v prípade znovuzvolenia s veľkou pravdepodobnosťou v nejakej forme zavedie clá. Považuje ich totiž za užitočný nástroj na presadenie amerických ekonomických cieľov. Európsku úniu prostredníctvom nich môže tlačiť do tvrdšej obchodnej vojny s Čínou.
D. Trump už bol amerických prezidentom v rokoch 2017 až 2021. V roku 2018 svojich spojencov prekvapil zavedením desaťpercentných cien na hliník a 25-percentných ciel na oceľ. Niečo podobné sa v budúcnosti nezopakuje. Európska cena ocele aj hliníka tej americkej nedokáže konkurovať pre vysokú cenu energií. Američania minulý rok mali záujem najmä o európske produkty z oblasti medicíny a farmácie a o automobily.
Brusel pred šiestimi rokmi odpovedal na americké clá. V rámci odvetných opatrení uvalil vysoké prirážky napríklad na dovoz známych amerických motoriek Harley-Davidson. Nasledovala špirála uvaľovania vzájomných ciel. Medzi spojencami nevídané napätie ukončilo až zvolenie Joea Bidena. Súčasný americký prezident prestal eskalovať situáciu a zavádzať nové clá. Zároveň otvoril rokovania o zrušení vytvorených obchodných bariér. D. Trumpom zavedené clá sa po zložitých rokovaniach podarilo zrušiť až koncom minulého roka.
EÚ nakupuje najmä ropu a lieky
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?