Európska komisia (EK) a Rada Európskej únie (EÚ) v týchto dňoch definitívne schválili európsku smernicu o energetickej náročnosti budov. Tým začína bežať dvojročné transpozičné obdobie pre členské štáty. Smernica však nehovorí len o energetickej náročnosti a znížení emisií z vykurovania budov. Rovnako rieši zníženie uhlíkovej stopy pri výstavbe a renovácii budov, teda pri výrobe a používaní stavebných materiálov. Staviteľom tak čoskoro pribudne nová povinnosť. Okrem energetického certifikátu bude potrebné sledovať aj uhlíkovú stopu všetkých použitých materiálov.
Revolúcia alebo evolúcia
Potreba energie na vykurovanie budov, teda emisie vznikajúce pri ich vykurovaní, budú sledovať úrady nielen pri novostavbách, ale aj pri renováciách. Tie spolufinancuje štát prostredníctvom zvýhodnených úverov alebo dotácií na zateplenie.
Požiadavky zo strany Únie sa budú prísnejšie upravovať postupne, aby sa výrobcovia stavebných materiálov, projektanti i realizátori stihli na zmeny pripraviť. Uhlíková stopa používaných materiálov si však vyžiada komplexnejšie znalosti a tiež transparentnosť zo strany výrobcov materiálov.
Objemovo najpodstatnejšiu časť pri výstavbe a renováciách budov tvorí tepelná izolácia. Tá v zime zabezpečuje ochranu domu pred únikmi tepla a v lete zas pred horúčavou.
Aby bolo možné celú stavbu zaradiť po novom medzi ekologickú a uhlíkovo neutrálne, treba sledovať práve parametre používaných tepelných izolácií. O aké vlastnosti ide, na to by mala dávať pozor aj laická verejnosť.
Greenwashing v plnom prúde
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?